newsletter | mapa serwisu | strona główna | pełna wersja |

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego


wersja POCKET PC

Promocja książki "Diabelne szczęście czy Palec Boży?"

W czwartek, 11 marca br., w budynku PAST-y przy ul. Zielnej w Warszawie odbyła się promocja książki Stanisława Likiernika pt. „Diabelne szczęście czy Palec Boży?”. Książka zawiera wspomnienia członka ZWZ, żołnierza AK, biorącego czynny udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych Kedywu, walczącego w Powstaniu Warszawskim.

Spotkanie z autorem przygotował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) oraz Agencja Wydawnicza i Reklamowa AKCES. Słowo wstępne wygłosił prezes ZG ŚZŻAK ppłk Czesław Cywiński oraz prof. Zdzisław Najder. Na zakończenie promocji wystąpił chór męski Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” im. Wacława Lachmana z repertuarem pieśni patriotycznych poświęconych Warszawie.
W prezentacji książki uczestniczył przedstawiciel szefa BBN.

Stanisław Likiernik - urodził się 25 kwietnia 1923 r. w Garwolinie. Jest synem oficera 1. Pułku Strzelców Konnych z Garwolina oraz Oddziału II Sztabu Generalnego. Podczas okupacji działał w ZWZ, uczestniczył w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, jako żołnierz oddziału Kolegium A Kedywu AK brał udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego był kilkakrotnie ranny. W 1946 r. wyjechał do Francji, gdzie mieszka do dziś.


***

Z przedmowy prof. Zdzisława Najdera:

„Diabelne szczęście (...)" jest szkicem autoportretu człowieka o bardzo niezwykłej biografii. Jak niezwykłej, czytelnik sam się przekona. Stanisław Likiernik jest niestrudzony w pisaniu listów do redakcji, telefonowaniu ze sprostowaniami, przeciwstawianiu się stereotypowi o polskim antysemityzmie.
Nieraz wyręcza pod tym względem naszą ospałą służbę dyplomatyczną. Na zaproszenie licznych liceów jeździ też po Francji z pogadankami na temat II wojny światowej i okupacji niemieckiej. Ponieważ jest znakomitym gawędziarzem, bezpośrednim i dowcipnym, a opowiada bez żadnego koloryzowania i nawet cienia samochwalstwa, młodzi Francuzi są oczarowani. Stał się prawdziwym strażnikiem polskiej pamięci.


 

Bookmark and Share
Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Napisz do nas
Piątek, 30 lipca 2010, data aktualizacji serwisu: 29.07.2010 o godzinie 14:32
©1998-2010 Biuro Bezpieczeństwa Narodowego . Wszystkie Prawa Zastrzeżone.