69 rocznica wybuchu II wojny światowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

69 rocznica wybuchu II wojny światowej

Główne uroczystości z udziałem przedstawiciela Prezydenta RP zastępcy Szefa BBN Witolda Waszczykowskiego i Premiera odbyły się w Gdańsku. Obchody rozpoczęły się o godzinie 4.45 na Westerplatte.

Główne uroczystości z udziałem przedstawiciela Prezydenta RP zastępcy Szefa BBN Witolda Waszczykowskiego i Premiera odbyły się w Gdańsku.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 4.45 na Westerplatte. O tej porze 1 września 1939 r. padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" w kierunku Westerplatte.

Podczas uroczystości Witold Waszczykowski odczytał list od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.



Szanowny Panie Premierze!
Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!
Szanowny Panie Prezydencie!
Szanowni Państwo!


 

Wrocznicę wybuchu drugiej wojny światowej ogarniamy naszą pamięcią i refleksjąto jedno z najstraszliwszych doświadczeń w historiiludzkości.

Pierwsząofiarą wojennej agresji hitlerowskich Niemiec stała się Polska, l września 1939roku pierwsze strzały drugiej wojnyświatowej padły właśnie tu, w Gdańsku. Bohaterska, trwająca siedem dni obrona Westerplatte stała się symbolemnieustępliwego oporu Polaków. W Gdańsku heroiczniewalczyli również obrońcy Poczty Polskiej. W tej samej godzinie, gdy trwałostrzał Westerplatte z działpancernika "Schleswig-Holstein", niemieckie bomby spadły na Wieluń, l września bombardowane były Gdynia, Puck i Hel, obszaryWielkopolski i Górnego Śląska, Częstochowa, Kraków,Tczew i Grodno. Pierwsze dni pokazały, że przed Europą i światem otwiera się straszliwy czas wojny totalnej.

Mimo wielkiej przewagiwroga, polska armia bohatersko stawiła czoła najeźdźcy, zadając dotkliwe ciosy. Dopiero 28 września padła Warszawa, do 2października bronił się Hel, 6 października po bitwie pod Kockiem zmagania zakończyły oddziały gen. FranciszkaKleeberga. Polska nie mogła byćzwycięzcą w nierównym starciu z potęgą hitlerowskich Niemiec. Jednak punktem zwrotnym stał się dzień 17 września 1939 roku i wkroczenieArmii Czerwonej na wschodnie terenyRzeczypospolitej. Dopiero wtedy okazało się, że o starciu Polski z mapy Europy,o nowym jej rozbiorze, już wcześniejrozstrzygnęły w bliskim porozumieniu dwa totalitarne mocarstwa: III Rzesza Hitlera i Związek Sowiecki Stalina.Świat powinien pamiętać, że to również jest ważna prawda o geneziedrugiej wojny światowej.

 

lwrześnia zawsze będzie dla nas, Polaków, datą bolesną. We czci i zadumiewspominamy ofiary drugiej wojny światowej, wszystkichobywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zginęli w latach 1939-1945. Ogarniamy pamięcią martyrologię naszegonarodu, składamy hołd bohaterom iofiarom tej wojny ze wszystkich krajów i narodów. Jednak, obok bólu istraszliwych doświadczeń, jest w nasrównież honor i duma. W konfrontacji ze złem, Polska od początku do końca była po dobrej stronie. Polscy żołnierzewalczyli nieustępliwie na niemal wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Wokupowanej przez hitlerowców Polsce nigdy nie powstał kolaborancki rząd - opórstawiała konspiracyjna armia i Polskie Państwo Podziemne. Mieliśmy wielki udział w wojennym zwycięstwie. Przed ponad ćwierćwieczem, w 1980 roku, Gdańsk znówznalazł się w centrum dziejowej sceny. Znówstał się miejscem walki i zwycięstwa. Walki bez użycia broni, ale równiezdecydowanej, podjętej przez„Solidarność", walki, której istotą była niezgoda na tłumienie wolności, na deptanie ludzkich praw. Jak wspaniale streściłto Jan Paweł II: Ka^dy ma swojeWesterplatte. Jest jakiśprzejmująco ważny związek między tym, jaką postawę przyjęli Polacy we wrześniu 1939 roku, a tym, czego dokonali w 1980 roku iczego pragną strzec i bronić również dzisiaj. Jestem przekonany, że zawiera się w tym nasz wielki narodowy etos. Jest wtym wszystko najlepsze, co winnijesteśmy samym sobie - i co Polska wnosi w dzieło jednoczącej się Europy oraz w budowę wolnego, bezpiecznego, sprawiedliwegoświata.

Wszyscy,którzy walczyli i ginęli za Polskę, za „wolność waszą i naszą", są naszymiprzewodnikami także na drogach współczesności.Cześć Ich pamięci!




Po dźwięku portowych syren przedstawiona została kilkunastominutowa inscenizacja przypominająca ostatnie dni przed wybuchem wojny. Pokazywano archiwalne zdjęcia m.in. ataku "Schleswig-Holsteina". Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała hymn narodowy, ustawiono wartę honorową przy pomniku na Westerplatte. Odczytano Apel Poległych. Modlitwę za obrońców Westerplatte odmówił były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.