70. rocznica śmierci Marszałka Śmigłego-Rydza - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Data publikacji 02.12.2011

70. rocznica śmierci Marszałka Śmigłego-Rydza

Od piątku 2 grudnia do wtorku 6 grudnia br. odbywają się w Warszawie uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci Marszałka Polski Edwarda Śmigłega-Rydza. Z tej okazji w piątek na warszawskim Mokotowie, przy tablicy pamiątkowej poświęconej Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi odbyła się ceremonia składania wieńców w której uczestniczył m.in. przedstawiciel szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja.

  • fot. UdSKiOR/ Alina Nowacka
    fot. UdSKiOR/ Alina Nowacka
  • fot. UdSKiOR/ Alina Nowacka
    fot. UdSKiOR/ Alina Nowacka

Uroczystość rozpoczynająca obchody zgromadziła przedstawicieli związków i organizacji kombatanckich, Ministerstwa Obrony Narodowej, władz samorządowych m. st. Warszawy i dzielnicy Mokotów oraz uczniów szkół. Ceremonia obyła się w asyście żołnierzy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Głównym organizatorem czterodniowych obchodów jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zaangażowane są także Muzeum Wojska Polskiego  oraz Katedra Historii Najnowszej Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W ramach obchodów zaplanowano ponadto:

  • 3 grudnia - sesję naukową zatytułowaną „Dwaj Marszałkowie. Józef Piłsudski i Edward Śmigły-Rydz” w Muzeum Wojska Polskiego
  • 4 grudnia - mszę św. w Katedrze polowej WP w intencji Marszałków Polski Józefa Piłsudskiego i Edwarda Śmigłego-Rydza oraz ich żołnierzy
  • 6 grudnia - na warszawskich Powązkach Apel Pamięci i złożenie kwiatów na grobie Edwarda Śmigłego-Rydza.

***

Edward Śmigły-Rydz, marszałek Polski i Naczelny Wódz w czasie kampanii polskiej w 1939 r. Urodził się 11 marca 1886 r. w Brzeżanach w dawnym woj. tarnopolskim. Zmarł 2 grudnia 1941 r. w niewyjaśnionych okolicznościach (prawdopodobnie na atak serca) w okupowanej przez Niemców Warszawie.

Edward Rydz-Śmigły odznaczony był m.in. Orderem Orła Białego, Orderem Virtuti Militari kl. II i V, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Orderem Polonia Restituta kl. I, II i III, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi.