Dyplomaci zapoznali się z rezultatami Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

17.12.2012

Dyplomaci zapoznali się z rezultatami Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego

Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego 29 państw Unii Europejskiej, NATO i państw sąsiedzkich przybyli dziś na zaproszenie szefa BBN ministra Stanisława Kozieja do pałacu prezydenckiego dyskutować o wnioskach i rekomendacjach wynikających ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Otwarte i transparentne przedstawienie rezultatów SPBN miało na celu pogłębianie wzajemnego zrozumienia i zaufania - istotnych czynników umacniania bezpieczeństwa regionalnego i globalnego.

W swojej prezentacji minister Stanisław Koziej przedstawił ocenę i prognozę kształtowania się warunków bezpieczeństwa w trzech wymiarach: globalnym, regionalnym i krajowym.

W wymiarze globalnym podkreślił pozytywny (postęp polityczny, społeczny i gospodarczy) i negatywny wpływ globalizacji (fragmentacja bezpieczeństwa) oraz rewolucji informacyjnej, a w tym: umiędzynarodowienie zagrożeń wewnętrznych, rolę podmiotów niepaństwowych, wyzwania i zagrożenia transnarodowe, wzrost zapotrzebowania na surowce, żywność i wodę; słabnięcie organizacji międzynarodowych oraz politykę obecnych i przyszłych globalnych mocarstw.

W wymiarze regionalnym zwrócił uwagę na cztery aspekty: przyszłość Europy (integracja czy dezintegracja?); perspektywy funkcjonowania NATO po zakończeniu sojuszniczej misji ISAF w Afganistanie; przyszłość Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE (potrzeba nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa z 2003 r.) oraz relacje UE-NATO i NATO-Rosja.

W wymiarze krajowym odniósł się do czterech głównych aspektów: społecznego i politycznego (demografia, transnarodowa przestępczość i polityczny ekstre-mizm); ekonomicznego (szansą mogą być złoża gazu łupkowego, wyzwaniem - zapewnienie stabilnej sytuacji finansowej, zaś zagrożeniem - dekapitalizacja infrastruktury); cyberprzestrzeni (nowe wyzwania wymagają nowych odpowiedzi) i klęsk żywiołowych, których doświadczyła Polska w ostatnich latach. Scharakteryzował też scenariusze kształtowania się warunków bezpieczeństwa: integracyjny – z przewagą pozytywnych i pożądanych zjawisk i tendencji; dezintegracyjny – z przewagą niekorzystnych i niebezpiecznych zjawisk zewnętrznych i wewnętrznych; ewolucyjny (najbardziej prawdopodobny) – kontynuacja względnej równowagi negatywnych i pozytywnych zjawisk.

W toku prowadzonej dyskusji goście wyrażali uznanie dla wyników Przeglądu. Ich szczególne zainteresowanie budziły takie kwestie jak: relacje Europejskiej strategii globalnej i Europejskiej strategii bezpieczeństwa; polskie podejście do zaangażowania ekspedycyjnego oraz aspekty związane z radykalizacją nastrojów społecznych. Wśród głosów w dyskusji pojawiły się także doświadczenia innych państw dotyczące opracowywania dokumentów strategicznych w obszarze bezpieczeństwa i wdrażania wynikających z nich rekomendacji.

Poniedziałkowe spotkanie (17 grudnia br.) było piątym – po wcześniejszych debatach z ekspertami, środowiskiem dziennikarskim, przedstawicielami klubów parlamentarnych, organizacjami pozarządowymi - przedsięwzięciem BBN w ramach upowszechniania rezultatów SPBN. Rezultaty te wcześniej zaprezentowano Prezydentowi RP (we wrześniu br.), a następnie omówiono i przyjęto na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 8 listopada br.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego 29 państw: Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch. Obecny był także przewodniczący German Marshall Fund w Warszawie.

Na koniec spotkania szef BBN zaproponował wprowadzenie cykliczności tego typu spotkań z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, które przyjęłoby formułę Dyplomatycznego Forum Bezpieczeństwa. W jego ramach omawiane byłyby istotne dla bezpieczeństwa narodowego zagadnienia i problemy.

POBIERZ: Prezentacja multimedialna przedstawiona podczas spotkania