Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.03.2013

Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP

W Centrum Konferencyjnym WP odbyła się (13.03) doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP, której gospodarzem był minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. W pierwszej części odprawy uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski. Prezydentowi towarzyszył szef BBN minister Stanisław Koziej.

Będziemy realizowali strategię budowania polskich Sił Zbrojnych przede wszystkim pod kątem wzmacniania zdolności do obrony polskiego terytorium - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na środowej konferencji prasowej po dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

Prezydent ocenił, że rok 2012 dla wojska nie był łatwy, ale był dobry. Wskazywał, że w ubiegłym roku zapadły istotne decyzje, które porządkują kierunek zmian i rozwoju Sił Zbrojnych według logicznego przyjętego planu, wedle strategii, która została przygotowana w wyniku szerokiej debaty przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że rok 2013 będzie kolejnym rokiem wzmożonego wysiłku, ale trochę inaczej ukierunkowanego niż do tej pory. - Jestem zwolennikiem odejścia od nie do końca jasno określonej, ale wypowiadanej koncepcji rozwoju polskich Sił Zbrojnych na zasadzie budowania ich pod kątem misji ekspedycyjnej - podkreślił.  W jego opinii, tego typu strategia jest błędna.

- Będziemy realizowali strategię budowania polskich Sił Zbrojnych przede wszystkim pod kątem wzmacniania zdolności do obrony własnego, polskiego terytorium, ale również do możliwości wypełnienia zobowiązań polskich z tytułu planów ewentualnościowych natowskich, które dotyczą przede wszystkim naszego terytorium – zaznaczył prezydent.

- Będziemy realizowali koncepcję przebudowy polskich Sił Zbrojnych pod kątem uzyskiwania przez cały Sojusz Północnoatlantycki różnych zdolności, które będą lepszą odpowiedzią na nowe wyzwania - zapowiedział.

Prezydent relacjonował, że położył szczególny nacisk nie tylko na realizację ambitnych planów modernizacji technicznej – ważnej z punktu widzenia zdolności obronnych Polski, jak Marynarka Wojenna, system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. - Ale położyłem również nacisk – w czasie spotkania – na ustawę, która zmieni polski system dowodzenia - dodał.

Bronisław Komorowski wspomniał, że w 2001 roku, armia liczyła 150 tys. i miała cztery dowództwa najwyższego szczebla, a dziś mamy armię 100 tys. i siedem dowództw najwyższego szczebla. - To jest sytuacja niezdrowa – ocenił.

Podziękował za podjęcie trudu zmian systemu dowodzenia, zgodnie z jego sugestiami i oczekiwaniami. – Rząd przyjął odpowiedni projekt ustawy, liczę, że ona szybko przejdzie szybko parlament i pozwoli na logiczną zmianę systemu dowodzenia czyniąc z niego również strukturę, która będzie w stanie skutecznie zarządzać, dowodzić siłami zbrojnymi zarówno w czasie pokoju, jak i wojny – powiedział prezydent.

Dziękował również wszystkim środowiskom politycznym, które zechciały odpowiedzieć pozytywnie na jego prośbę o konsultowanie i uzgodnienie paru ważnych decyzji – istotnych z punktu widzenia logiki rozwoju polskiego systemu obronnego. - Udało się uzyskać niemal pełne wsparcie także i ze strony liczącej się części opozycji dla ustawy otwierającej możliwość finansowania programu systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - zaznaczył prezydent.

Przeczytaj wystąpienie Prezydenta RP

 

Foto: Łukasz Kamiński, KPRP