Wizyta Prezydenta RP w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

03.08.2013

Wizyta Prezydenta RP w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W sobotę 3 sierpnia br. Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wizytę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Prezydentowi towarzyszyli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł, dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea oraz zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz. W trakcie pobytu w Marynarce Wojennej prezydent m.in. odznaczył wyróżniających się żołnierzy.

  • fot. Łukasz Kamiński/KPRP
    fot. Łukasz Kamiński/KPRP

W tarkcie wizyty prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie bronić odpowiednio wysokiego finansowania polskich sił zbrojnych, w związku z ograniczeniami w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa.

- Chcę zapowiedzieć tu w Świnoujściu, że przyjmując do wiadomości, iż są ograniczenia w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa, o czym zadecydował rząd i Sejm, że te ograniczenia dotkną także MON, chcę wyrazić po pierwsze nadzieję, że to jednostkowe, jakby jednoroczne ograniczenie, a po drugie chcę wyrazić moją głęboką determinację w obronie zasady 1,95 PKB na obronność - powiedział prezydent.

- Gdyby okazało się, że jednostkowa decyzja mogłaby zagrozić poziomowi finansowania modernizacji polskich sił zbrojnych, chcę zapowiedzieć twardą obronę odpowiednio wysokiego poziomu finansowania modernizacji polskich sił zbrojnych i także finansowania modernizacji polskiej Marynarki Wojennej - podkreślił.

Jak zaznaczył - w związku z tym, że Polska dziś konsekwentnie buduje swoje siły zbrojne jako narzędzie nowoczesne, służące w pierwszym rzędzie obronie własnego terytorium i własnej strefy na Bałtyku - plan modernizacji armii musi być zrealizowany, nie może być to plan „zawieszony gdzieś pomiędzy marzeniami a możliwościami”.

Prezydent wspomniał o przyjętych dużym wysiłkiem i wspólną pracą rozwiązaniach ważnych z punktu widzenia dalszej perspektywy Marynarki Wojennej. Wymienił tu swoje rozporządzenia i dyrektywy, a także koncepcję rozwoju Marynarki Wojennej przygotowaną i podpisaną w ubiegłym roku przez Ministra Obrony Narodowej.

Bronisław Komorowski ocenił, że to ważny dokument wyznaczający kierunki rozwoju Marynarki Wojennej, także w tym zakresie, który decyduje o realnej zdolności do wykonywania zadań istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa polskiego wybrzeża.

Bronisław Komorowski dziękował za dobrą służbę Ojczyźnie, za wierną służbę na polskim morzu, dziękował wszystkim za wysiłek, za umiejętność działania z myślą o Ojczyźnie.

Bronisław Komorowski w sposób szczególny dziękował osobom odznaczonym za wykonywanie zadań wiążących się bezpośrednio z zadaniami Marynarki Wojennej, ale również niesłychanie istotnych z punktu widzenia funkcjonowania miasta i całego sektora cywilnego. Dziękował saperom z jednostki saperów podwodnych za wykonanie ogromnej pracy umożliwiającej funkcjonowanie toru wodnego między Świnoujściem a Szczecinem.

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszą również ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński, Dariusz Młotkiewicz, Sławomir Rybicki. Poza Świnoujściem Bronisław Komorowski odwiedzi jeszcze Szczecin.

***

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego
w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. Siły okrętowe 8. Flotylli stacjonują w porcie wojennym w Świnoujściu.

W skład flotylli wchodzi 2. Dywizjon Okrętów Transportowo - Minowych (Świnoujście), 12. Dywizjon Trałowców (Świnoujście). Siły brzegowe Flotylli zorganizowane są w dwie specjalistyczne jednostki: 8. Dywizjon Przeciwlotniczy (Dziwnów), 8. Batalion Saperów (Dziwnów).

Zabezpieczenie logistyczne działań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizuje Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu. W skład Komendy Portu Wojennego wchodzą: Warsztaty Remontowe Techniki Morskiej, Zespół Transportu i Przeładunku, Zespół Zabezpieczenia, Ambulatorium z Izbą Chorych - PZOZ oraz Punkt Bazowania Kołobrzeg.

Obok typowych zadań Flotylla w swojej działalności codziennej realizuje następujące przedsięwzięcia: ratowanie życia w Polskiej Strefie Ratownictwa; wsparcie Straży Granicznej w ochronie morskiej granicy państwa i Polskiej Strefy Ekonomicznej; prowadzenie działalności operacyjnej siłami okrętowymi i brzegowym systemem obserwacji. 

Źródło: inf. własna, prezydent.pl, 8fow.mw.mil.pl