Święto Wojska Polskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.08.2013

Święto Wojska Polskiego

Prezydent Bronisław Komorowski - z okazji Święta Wojska Polskiego - w czwartek rano złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Prezydentowi towarzyszyli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Później Prezydent RP wraz z Małżonką wziął udział we mszy świętej odprawionej w warszawskiej Katedrze Polowej WP. Uczestniczyli w niej również Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie Olgierd Dziekoński, Maciej Klimczak oraz szef BBN Stanisław Koziej.

W homilii podczas mszy św. Ordynariusz Polowy WP bp Józef Guzdek podkreślał, że potrzebne jest ustawiczne przypominanie narodowi, że bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone. - Dziś, w Święto Wojska Polskiego, gromadzimy się na uroczystej liturgii przy ołtarzu Chrystusa, by wspominając zwycięską bitwę z 1920 roku polecać miłosierdziu Bożemu poległych w obronie ojczyzny. Chcemy się także modlić za żyjących weteranów i kombatantów, którzy nie szczędzili krwi, nie ociągali się, ale z pośpiechem udawali się tam, gdzie potrzebowała ich ojczyzna - mówił.

Po mszy Bronisław Komorowski złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, później odsłonił na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa pamiątkową tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu.

To właśnie gen. Szeptycki - minister spraw wojskowych w rządzie odrodzonej Rzeczypospolitej - rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego słowami: „W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

 

- Dziś obchodząc tę piękną datę warto wspomnieć gen. Szeptyckiego, który to święto stworzył jako swoisty wymiar hołdu wdzięcznego Narodu, społeczeństwa wobec Żołnierza Polskiego, ale również jako fundament narodowego przekonania, że zwycięstwo w roku 1920 było możliwe poprzez wspólny wysiłek całego Narodu i całego Wojska Polskiego – podkreślił prezydent podczas uroczystości.


Jak dodał, jest mu szczególnie miło, że może wspólnie odsłaniać pamiątkową tablicę na budynku, w którym kilka lat funkcjonował jako wiceminister obrony narodowej do spraw społecznych. - Wtedy wielkim zadaniem było przywrócenie Wojsku Polskiemu pełni świetności i tradycji oraz przywrócenie wojska Narodowi. To było wielkie piękne zadanie, które zostało zrealizowane – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent odsłonił tablicę wspólnie z sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Krzysztofem Kunertem i przedstawicielem rodziny Szeptyckich.

Główne obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w południe przed Belwederem. Uroczystości były połączone z przemarszem pododdziałów wojskowych z udziałem historycznego oraz współczesnego sprzętu wojskowego przez Aleje Ujazdowskie.

Źródło: Prezydent.pl, PAP