SFB: Spotkanie szefa BBN z posłami w sprawie europejskiej polityki bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.02.2014

SFB: Spotkanie szefa BBN z posłami w sprawie europejskiej polityki bezpieczeństwa

25 lutego minister Stanisław Koziej gościł w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przedstawicieli klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Solidarnej Polski. Wizyta posłów poświęcona była dyskusji o roli, jaką Polska może odgrywać w rozwijaniu europejskiej polityki bezpieczeństwa. Zaproszeni posłowie zgodzili przy tym co do potrzeby aktywności państwa na arenie międzynarodowej w tym obszarze.

W pierwszej części odbywających się w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa konsultacji szef BBN zapoznał posłów ze stanowiskiem ośrodka prezydenckiego dotyczącym Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Zaproponował, a także poddał pod dyskusję również określoną ścieżkę postępowania, mającą na celu wzmacnianie siły i wiarygodności tego zęwnętrznego filaru wzmacniania polskiego bezpieczeństwa.

Według szefa BBN Polska powinna opowiadać się za tym, aby Unia Europejska stała się pełnowymiarowym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa. Za punkt wyjścia tych działań można uznać zlecenie przez Radę Europejską w grudniu 2013 r. Wysokiemu Przedstawicielowi Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa opracowania stosownego raportu.

Jak mówił szef BBN, w naszym interesie jest nadanie pracom nad tym raportem charakteru strategicznego przeglądu bezpieczeństwa europejskiego, który wskazywałby na wspólne interesy, możliwe scenariusze rozwoju środowiska bezpieczeństwa oraz opcje działań i koniecznych przygotowań w ramach UE. Minister Koziej zaznaczył, że raport nie może być biurokratycznym dokumentem, który jedynie formalnie spełniałby narzucone przez Radę Europejską zadanie. Taki dokument powinien być m.in. punktem wyjścia do znowelizowania europejskiej strategii bezpieczeństwa z 2003 r., która nie odpowiada już współczesnym wyzwaniom. 

Mówiąc o przewidywanym przebiegu prac nad raportem Wysokiego Przedstawiciela, szef BBN wskazał na możliwości udziału państw w unijnym procesie konsultacji oraz zwrócił uwagę na działania, jakie należałoby podjąć w ramach tych prac. Należą do nich m.in. dyskusje na forum krajowym i międzynarodowym, prowadzone również przez środowiska parlamentarne.

W czasie spotkania posłowie podnieśli szereg kwestii dotyczących prac, jednocześnie zdecydowanie podkreślając, że Polska powinna być aktywnym graczem w obszarze bezpieczeństwa europejskiego.

Wskazywano m.in. na konieczność zapewnienia spójności działań wszystkich instytucji, które na forum międzynarodowym będą miały możliwość prezentowania polskiego stanowiska.

Opowiadano się także, za propozycją dochodzenia do strategii europejskiej metodą małych kroków, tzn. osiągania cząstkowych uzgodnień w gremiach regionalnych. Przykładem tego mogą być warsztaty strategiczne prowadzone od roku przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w ramach Grupy Wyszehradzkiej

Goście poparli również zasygnalizowany wątek zbalansowania europejskich interesów Unii Europejskiej na jej południu oraz wschodzie. Obecnie dostrzegalna jest nierównowaga zaangażowania na niekorzyść Partnerstwa Wschodniego, co widoczne stało się szczególnie podczas kryzysu na Ukrainie.

W spotkaniu udział wzięli posłowie Andrzej Halicki z PO, Mariusz Kamiński i Marek Opioła z PiS, , Mieczysław Łuczak z PSL, Stanisław Wziątek z SLD oraz Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.