Szef BBN obserwował ćwiczenia służb MSW - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.04.2014

Szef BBN obserwował ćwiczenia służb MSW

Reprezentujący Prezydenta RP minister Stanisław Koziej, w towarzystwie ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza obserwował ćwiczenia Pionex 2014, mające na celu sprawdzenie współdziałania służb podległych MSW, organów zarządzania kryzysowego oraz sił zbrojnych w sytuacji zagrożenia. W tym przypadku związanego z napływem dużej ilości uchodźców na terytorium RP.

To największe tego typu przedsięwzięcie realizowane w Polsce od lat 70. ubiegłego stulecia.

Ćwiczenia rozpoczęly się 23 kwietnia i potrwają trzy dni. Drugiego dnia, na lotnisku pod Radomiem szef BBN przyglądał się realizacji jednego z głównych epizodów, polegającego na przechwyceniu przez parę dyżurną myśliwców MiG-29 uprowadzonego samolotu pasażerskiego, który naruszył przestrzeń powietrzną RP. Samolot w ramach procedury RENEGADE został zmuszony do lądowania na lotnisku interwencyjnym. Następnie działania wobec załogi i pasażerów podjęły Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Policja oraz Urząd ds. Cudzoziemców.

W czasie wizyty w Radomiu szef BBN razem z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim odwiedził oraz zapoznał się także z funkcjonowaniem rozwiniętego stanowiska kierowania, służącego wojewodzie oraz przedstawicielom poszczególnych służb do wykonywania działań podczas ćwiczeń. Jego przygotowanie zostało oparte na bazie jednego z najnowocześniejszych w kraju Centr Powiadamiania Ratunkowego.   

Wcześniej minister S. Koziej z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem oglądał w Pionkach koło Radomia sprzęt wykorzystywany podczas ćwiczeń – w tym m.in. służący do rozpoznawania skażeń chemicznych i biologicznych, aparaty bezzałogowe czy systemy gromadzenia i analizy informacji na potrzeby ćwiczących służb. Zaprezentowana została także praca sztabu Centralnego Odwodu Operacyjnego Straży Pożarnej.

Ćwiczenia służą sprawdzeniu koordynacji, logistyki i łączności Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej w sytuacjach kryzysowych.

Realizowanymi w ramach ćwiczeń operacjami bojowymi dowodzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które przejęło rolę centrum zarządzania kryzysowego MON.

Ćwiczenie stanowić będzie podstawę do oceny podejmowanych działań oraz skuteczności systemu kierowania państwem podczas występowania zagrożeń. Oceny te m.in. uzupełnią propozycje i rekomendacje na tym obszarze, jakie zawarte zostały w przeprowadzonym przez BBN Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego.