Zastrzeżenia BBN wobec reformy służb specjalnych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.06.2014

Zastrzeżenia BBN wobec reformy służb specjalnych

5 czerwca br. podczas posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu minister Stanisław Koziej przedstawił zastrzeżenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące wyłączenia przedstawiciela Prezydenta RP z udziału w bieżącej koordynacji i nadzorze funkcjonowania służb specjalnych. Według szefa BBN procedowany projekt osłabia możliwości dotychczasowej współpracy pomiędzy organami władzy wykonawczej: Prezydentem RP oraz rządem.

W zakończonym w 2012 r. Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego wskazano pożądane kierunki reform służb specjalnych w Polsce, które są jednym z ważnych ogniw systemu bezpieczeństwa narodowego. Proponowane przepisy w przeważającej części są zbieżne z tymi  rekomendacjami, z wyjątkiem proponowanego modelu koordynacji służb.

Główną myślą przewodnią wszelkich rekomendacji SPBN jest ponadresortowa integracja różnych dziedzin bezpieczeństwa. W odniesieniu do służb specjalnych instrumentem tego typu integracji jest obecne Kolegium ds. Służb Specjalnych. Jego likwidacja bez jednoczesnego ustanowienia innego mechanizmu koordynacji jest w kolizji z głównym kierunkiem rekomendacji SPBN.

Stanowisko to zgłaszane było przez Biuro Bezpieczeństwo Narodowego już w trakcie uzgadniania projektów ustaw.