Szef BBN wziął udział w pierwszej edycji "Droniady" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

17.06.2014

Szef BBN wziął udział w pierwszej edycji "Droniady"

W Krakowie trwa "Parada robotów - Droniada", gdzie prezentowane są m.in. bezzałogowe konstrukcje krajowych ośrodków badawczych i naukowych. We wtorkowym pokazie uczestniczył szef BBN minister Stanisław Koziej, który objął to wydarzenie patronatem honorowym oraz wyróżnił najbardziej innowacyjne projekty. Wcześniej szef Biura wziął udział w konferencji „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”, gdzie wygłosił wystąpienie pt. "Informacja a bezpieczeństwo narodowe".

- Dziękuję za zaproszenie do udziału w tej konferencji. Jej treść, jej tematyka dobrze odnosi się do samej istoty nowych wyzwań, przed jakimi stoi bezpieczeństwo narodowe. Bo tą istotą jest erupcja znaczenia informacji, a zwłaszcza jej ekspansja poprzez systemy informatyczne. Naturalny czynnik informacji, znany powszechnie i analizowany strategicznie co najmniej od Sun-Tzu, a z pewnością dużo wcześniej, jest dziś potęgowany przez technologie informatyczne. Informacja się utechnicznia. W tym procesie powstała cyberprzestrzeń.

Innymi słowy: żyjemy w erze rewolucji informacyjnej. Ona generuje nową jakość w bezpieczeństwie. Uinformacyjnione środowisko bezpieczeństwa wymaga nowych strategii i nowych instrumentów, w tym zwłaszcza zinformatyzowanych systemów bezpieczeństwa: walki i wsparcia.

To tendencja uniwersalna, światowa. W Polsce też mamy tego pełną świadomość. Znalazło to swoje odzwierciedlenie np. w SPBN i Białej Księdze BN. Teraz pracujemy nad syntezą wniosków w postaci  Doktryny Cyberbezpieczeństwa  RP. - mówił szef BBN

 

Przeczytaj całe wystąpienie Szefa BBN

 

Przygotowana w ramach wspomnianej konferencji  "Parada Robotów - Droniada" organizowana jest w Polsce po raz pierwszy. Biorą w niej udział konstrukcje zarówno firm o uznanym dorobku, ale również start-upów, studenckich kół naukowych oraz pracowników wyższych uczelni.

W pokazie powietrznym, który odbył się we wtorek (17.06) w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, swoje maszyny wystawiły zespoły m.in.: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej,  WB Electronics, Robotics Inventions, Robocopter Technologies, 24godziny.pl. Ponadto zaprezentowały się maszyny Sił Zbrojnych RP i Straży Granicznej.

Spośród zaprezentowanych konstrukcji największe zainteresowanie i nagrodę Szefa BBN - w uznaniu innowacyjności - otrzymali: reprezentanci koła naukowego Jedi Politechniki Wrocławskiej oraz koła naukowego Awionika Melavio z  Politechniki Warszawskiej. Zwycięskie drużyny minister S. Koziej zaprosił także do złożenia wizyty w BBN.

Dodać należy, że w obu pokazach (powietrznym i lądowym) pod uwagę brane jest autonomiczne wykonanie zadania uzgodnionego z organizatorami np. misji obserwacyjnej, transportowej albo pirotechnicznej.

Krakowska Parada Robotów jest szansą na uzyskanie społecznej akceptacji rozwoju systemów bezzałogowych w Siłach Zbrojnych RP, a także w całej sferze bezpieczeństwa – w tym nauce i gospodarce. Promuje ona koncepcję Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych, którego założenia powstają obecnie na polecenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uwidoczni ponadto zaawansowane kompetencje polskiej nauki i przemysłu w tej dziedzinie, a dzięki temu ułatwi ich dalszy rozwój.

W środę 18 czerwca na Rynku Głównym, odbędzie się pokaz robotów lądowych, gdzie również zostaną wręczone nagrody Szefa BBN. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja „Instytut Mikromakro”.

 

Szczegóły: www.5zywiolow.pl