Prezydent zapowiedział reformę usprawniającą system kierowania obroną państwa w czasie wojny - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.07.2014

Prezydent zapowiedział reformę usprawniającą system kierowania obroną państwa w czasie wojny

1 lipca br. w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych Prezydent RP Bronisław Komorowski zapowiedział zgłoszenie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu usprawnienie systemu kierowania obroną państwa w czasie wojny.

Doprecyzowane mają zostać m.in. zasady określania konstytucyjnego terminu "czas wojny”. O ustanowieniu jego początku i końca Prezydent RP postanawiałby na wniosek Rady Ministrów. Postanowienie takie umożliwiałoby stosowanie przepisów odnoszących się jedynie do „czasu wojny”.

Kolejną zmianą jest doprecyzowanie kompetencji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych podlegającego Prezydentowi RP – jako w istocie jego organu wykonawczego w zakresie kierowania obroną państwa w czasie wojny. Ma on w związku z tym dowodzić siłami wydzielonymi do obrony państwa. Obecna regulacja jego uprawnień może być interpretowana jako przejęcie przezeń w czasie wojny wszystkich władczych kompetencji wobec całości Sił Zbrojnych RP.

Prezydent postuluje także dookreślenie zadań tzw. kandydata na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, co umożliwiłoby takiej osobie przygotowywanie się do pełnienia funkcji. Kandydat powinien uczestniczyć w szczególności w  ćwiczeniach i grach strategicznych czy brać udział w procesie planowania operacyjnego użycia Sił Zbrojnych na czas wojny. Stworzy to warunki do szybkiego i płynnego przejścia z pokojowego na wojenny system dowodzenia.

Istnieje również potrzeba dookreślenia zadań szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako organu wspierającego Prezydenta RP w kierowaniu obroną państwa w czasie wojny. Przypisanie tej funkcji Sztabowi Generalnemu zapewni ciągłość merytoryczną planowania, przygotowywania i realizacji zadań na czas obrony państwa.