Projekt cyberdoktryny na RBN do końca roku - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.09.2014

Projekt cyberdoktryny na RBN do końca roku

16 września br. odbyło się kolejne spotkanie Strategicznego Forum Bezpieczeństwa poświęcone konsultacjom w sprawie powstającej w BBN Doktryny Cyberbezpieczeństwa RP. W jego trakcie szef BBN minister Stanisław Koziej przedstawił przedstawicielom instytucji państwowych i organizacji pozarządowych obecny projekt dokumentu, uwzględniający wnioski z wcześniejszych konsultacji i spotkań.

W dyskusji nad projektem szef BBN podkreślił, że doktryna jest swego rodzaju filozofią działania w cyberprzestrzeni, której elementy wykonawcze powinny leżeć będą w gestii poszczególnych instytucji. Minister Koziej przyznał przy tym, że niezbędne dla skuteczności doktryny jest osiągnięcie w jej sprawie politycznego konsensusu. Dlatego też zapowiedział przedstawienie gotowego dokumentu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed końcem 2014 r.

Zdaniem szefa BBN, rozważenia wymaga również koncepcja powstania ponadresortowego podmiotu koordynującego zagadnienia bezpieczeństwa cybernetycznego państwa, który posiadałby także funkcje doradcze i konsultacyjnie w tym zakresie.

Odnosząc się do szczegółowych kwestii podnoszonych przez uczestników spotkania, S. Koziej, nawiązał do problemu rozgraniczenia działań w obszarze cyberochrony i cyberobrony, co jest zadaniem trudnym w kontekście niejednoznaczności związanych z pojęciem czasu wojny.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Narodowego Centrum Kryptologii, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Wojskowej Akademii Technicznej, Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Fundacji Instytut mikroMakro oraz Instytutu Kościuszki.

***

Opracowywana w BBN Doktryna Cyberbezpieczeństwa RP jest dokumentem, który ma nie tylko określić cele strategiczne Polski w cyberprzestrzeni, ale także dokonać diagnozy środowiska bezpieczeństwa, w którym cele te będą realizowane. Doktryna wskaże również zadania operacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa, jak też zakreśli najważniejsze etapy działań preparacyjnych na drodze do powstania w pełni ukształtowanego systemu cyberbezpieczeństwa RP. W toku prac nad doktryną, BBN dokonało w 2014 r. szeregu spotkań z przedstawicielami instytucji państwowych i organizacji pozarządowych w formule Strategicznego Forum Bezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwu, jako stosunkowo nowym polu działania państwa, BBN poświęca szczególną uwagę. W 2013 r. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa odbył się cykl spotkań eksperckich poświęconych bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Jego celem było wypracowanie propozycji zapisów, jakie mogłyby znaleźć się w opracowywanej obecnie nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Ponadto od dłuższego czasu szef BBN prezentuje stanowisko mówiące o potrzebie ujęcia problematyki cyberobrony, jako jednego z przyszłych priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych RP.