Kwartalnik BBN: Czy NATO wraca do korzeni? - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.11.2014

Kwartalnik BBN: Czy NATO wraca do korzeni?

Wrześniowy szczyt NATO był najważniejszym spotkaniem przywódców państw członkowskich od momentu polskiej akcesji. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Sojusz podjął autentyczną dyskusję na temat konieczności powrotu do swoich korzeni - obrony kolektywnej. Taki kierunek zmian jest jak najbardziej zgodny z polskimi interesami narodowymi i będzie można mówić o dużym sukcesie, jeżeli uda się doprowadzić do szybkiej i pełnej realizacji podjętych na szczycie postanowień – piszą szef BBN Stanisław Koziej oraz Paweł Pietrzak w najnowszym numerze kwartalnika „Bezpieczeństwo Narodowe”.

Autorzy, uczestniczący w prezydenckiej delegacji na szczyt NATO w Newport, omawiają przygotowania do spotkania, jego przebieg oraz wnioski dla polskiej polityki bezpieczeństwa. W publikacji znalazło się ponadto przygotowane przez BBN polskie tłumaczenie Deklaracji końcowej szczytu, złożonej przez szefów państw i rządów 5 września 2014 r.

Kontekst obecnego kryzysu bezpieczeństwa poruszony jest także w kolejnych artykułach. W tekście poświęconym amerykańskiemu systemowi przeciwrakietowemu w Europie, analityk Biura płk Mariusz Fryc, zastanawia się nad szansami przyspieszenia jego budowy. Natomiast dr Zdzisław Lachowski przedstawia nowe perspektywy i wyzwania stojące przed Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Najnowszy kwartalnik porusza też tematy Drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej, nowej polityki bezpieczeństwa Japonii oraz amerykańskiego Czteroletniego przeglądu obronnego. Numer zamykają recenzje angielskojęzycznych publikacji z zakresu bezpieczeństwa oraz pełny tekst zatwierdzonej 5 listopada 2014 r. przez Prezydenta RP Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Kwartalnik „Bezpieczeństwo Narodowe” wydawany jest przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego od 2006 r. W 2012 r. otrzymał status czasopisma naukowego, za publikację w którym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje obecnie 6 punktów. Artykuły analityków BBN oraz autorów zewnętrznych poruszają kwestie związane z polityczno-strategicznymi, militarnymi i pozamilitarnymi kwestiami bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego.

Kwartalnik dostępny jest m.in. w większości bibliotek na terenie Polski.

PRZECZYTAJ KWARTALNIK "BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE"