RBN o doktrynie cyberbezpieczeństwa RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.01.2015

RBN o doktrynie cyberbezpieczeństwa RP

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego omówiono doktrynę cyberbezpieczeństwa Polski, która zostanie zamieniona w dokument będący podstawą dalszego kształtowania działań państwa - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski na briefingu po posiedzeniu Rady.

Prezydent poniformował, że podczas posiedzenia doktrynę cyberbezpieczeństwa zaprezentował szef BBN Stanisław Koziej. - Zostanie ona, w wyniku wspólnej pracy BBN, Ministerstwa Obrony Narodowej i rządu, zamieniona w dokument, który będzie podstawą do dalszego działania państwa polskiego na rzecz cyberbezpieczeństwa Polski - zaznaczył.

Prezydent mówił też, że została przedstawiona realizacja priorytetowych zadań wynikających z programu wzmocnienia bezpieczeństwa Polski w 2015 roku z powodu zmienionej na niekorzyść sytuacji bezpieczeństwa w naszym rejonie Europy w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. – Uruchomione już zadania prezentował wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak – dodał.

- Jesteśmy już na etapie uruchamiania konkretnych programów mających na celu realne wzmocnienie odporności państwa polskiego nie tylko na zagrożenia, ale także uzyskiwania dodatkowych zdolności w wyniku wzmocnienia polskich sił zbrojnych – podkreślił Prezydent RP.

Wskazywał, że w tym kontekście rozmowa dotyczyła także implementacji postanowień NATO ze szczytu w Newport.

- Elementem mającym decydujące znaczenia dla wzmocnienia systemu obronnego i pozwalającym myśleć o nowoczesności są pieniądze. W związku z tym wicepremier Siemoniak przedstawił informację dotyczącą wprowadzenia nowelizacji ustawy z 2001 r. o finansowaniu programu modernizacji Polskich Sił Zbrojnych, tak aby został spełniony mój postulat 2% PKB przeznaczanych na obronność. I aby ten podwyższony poziom finansowania systemu obronnego zaczął obowiązywać od 2016 roku – podkreślał Bronisław Komorowski.

Prezydent poinformował także, że rozmowa podczas posiedzenia Rady dotyczyła również wniosków dla Polski z doświadczeń francuskich w sytuacji kryzysu na tle zamachów terrorystycznych.

- Z tego płynie wniosek, że aczkolwiek bezpośrednio nie grożą nam zagrożenia tego samego typu jak we Francji – taka jest ocena odpowiednich służb – to muszą być uruchamiane i są uruchamiane systemy państwa, które by pozwoliły na lepsze przygotowanie państwa polskiego na przyszłość do zjawisk kryzysowych o charakterze terrorystycznym, które w Europie mogą się wydarzyć – powiedział.

Źródło: prezydent.pl