Rozmowy z posłami o wyzwaniach dla bezpieczeństwa Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.01.2015

Rozmowy z posłami o wyzwaniach dla bezpieczeństwa Polski

13 stycznia br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli klubów parlamentarnych oraz szefów parlamentarnych komisji obrony, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych, poświęcone realizacji najważniejszych zadań wskazanych w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Szef BBN zwrócił się do posłów o wspieranie poszczególnych inicjatyw. Zarówno na forum parlamentu – np. procedowanego obecnie prezydenckiego projektu ustawy dotyczącego kierowania obroną państwa w czasie wojny – jak i tych związanych z polskimi staraniami o wzmocnienie dwóch zewnętrznych filarów bezpieczeństwa, jakimi są NATO oraz Unia Europejska.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed Sojuszem Połnocnoatlantyckim, szef BBN zaznaczył, że obecny rok będzie decydujący dla realizacji postanowień szczytu NATO w Newport, dotyczących wzmocnienia jego wschodniej flanki. Dla Polski jest to szczególnie istotne, ponieważ niedopilnowanie pełnego ich wdrożenia mogłoby się wiązać z realnym osłabieniem Sojuszu. Szczególnie wobec zagrożeń o charakterze podprogowym – poniżej progu otwartego konfliktu – stanowiących dziś największe wyzwanie dla Polski, oraz pozostałych państw regionu. Szef BBN podkreślił przy tym wagę zabiegania o gwarancje sojusznicze dla Państw Bałtyckich, które bezpośrednio łączą się z bezpieczeństwem Polski.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed Unią Europejską szef BBN odniósł się do ostatnich zamachów terrorystycznych we Francji. Zdaniem ministra S. Kozieja Polska powinna być szczególnie zainteresowana tym, aby Europa zbudowała skuteczny system zapobiegania i radzenia sobie z tego rodzaju zagrożeniami. Tym samym zminimalizowałoby to ryzyka przyszłego przenikania ich do Polski.

Dyskusję w czasie spotkania wzbudził m.in. zapowiadany projekt ustawy zwiększający nakłady na obronność do co najmniej 2 proc. PKB. W tym kontekście podniesiono kwestię pełnego wykorzystywania dotychczasowych środków finansowych czy problem finansowania innych gałęzi gospodarki. Szef BBN stwierdził przy tym, że liczy na dobrą i merytoryczną debatę w parlamencie nad propozycją, co ma nadzieję przyczyni się też do zwiększenia świadomości społecznej w sprawach bezpieczeństwa. 

W nawiązaniu do wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego omówiony został także temat cyberprzestrzeni, stającej się dziś jednym z głównych źródeł potencjalnych zagrożeń o charakterze pozamilitarnym. Podniesiono również kwestię rozwiązań legislacyjnych dotyczących polskiego przemysłu obronnego; współpracy z Ukrainą i perspektyw jej integracji ze strukturami europejskimi; czy zagrożeń powodowanych sytuacją na Bliskim Wschodzie. 

Spotkanie z posłami odbyło się w ramach organizowanego przez BBN Strategicznego Forum Bezpieczeństwa.