Szef BBN zaprezentował projekt Katalogu Potrzeb i Możliwości - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.01.2015

Szef BBN zaprezentował projekt Katalogu Potrzeb i Możliwości

„Podejmując rozmowy z organizacjami proobronnymi BBN chciało zainicjować dyskusję w państwie nad wykorzystaniem ich rosnącego potencjału i aktywności oraz nad możliwościami włączenia ich do systemu bezpieczeństwa państwa. Naszym celem było też zdiagnozowanie możliwych obszarów współpracy między strukturami państwa, a stowarzyszeniami” – mówił minister Stanisław Koziej podczas spotkania z przedstawicielami organizacji podsumowującego dotychczasowe prace.

Zadanie to postawił BBN Prezydent Bronisław Komorowski, który zaznaczał podczas ostatniej odprawy kierowniczej kadry MON i SZ RP:  "Unowocześnienie sił zbrojnych to podstawowy warunek umacniania obronności państwa. Ale system obronności to coś więcej. Zwracam uwagę na konieczność zaangażowania w to zadanie pozamilitarnych struktur państwa, a także organizacji społecznych i obywateli. Tylko w ten sposób można zapewnić strategiczną odporność kraju na ewentualną agresję".

W czasie środowego spotkania gościom zaprezentowany został projekt przygotowywanego przez BBN tzw. Katalogu Potrzeb i Możliwości. Jak informował szef BBN, Biuro zwróciło się do poszczególnych resortów z prośbą o określenie przez nie zadań, jakie w obszarze ich odpowiedzialności mogłyby realizować organizacje proobronne. Jednocześnie prowadzony był dialog ze stowarzyszeniami mający na celu zdefiniowanie zdolności, jakie mogłyby one zaoferować strukturom Państwa.

W projekcie Katalogu zawarte zostały propozycje zadań zarówno na czas pokoju i kryzysu, a także w pewnym zakresie na czas wojny. Dotyczą one m.in. sfery obronności, przeciwdziałania klęskom żywiołowym, wsparcia ochrony i obrony ludności, w tym ratownictwa medycznego, przygotowania i utrzymania infrastruktury ochronnej i obronnej, zapewnianiu komunikacji ze społeczeństwem w sytuacjach kryzysowych czy edukowania obywateli na rzecz bezpieczeństwa.   

Gotowy Katalog przekazany zostanie Ministerstwu Obrony Narodowej stającemu się instytucją wiodącą we współpracy z organizacjami proobronnymi. Szef BBN zadeklarował także, że Biuro pozostanie nadal otwarte na dialog z organizacjami, a także będzie monitorować dalszy rozwój ich współpracy ze strukturami państwa.

W spotkaniu wziął także udział pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych gen. Bogusław Pacek. Poinformował on, że m.in. z inicjatywy BBN ministerstwo podjęło pracę nad nową koncepcją współpracy z organizacjami o charakterze proobronnym, a także przedstawił uczestnikom konkretne propozycje rozwiązań. Gen. B. Pacek zapowiedział także zorganizowanie w najbliższym czasie kongresu organizacji proobronnych.