Drony w przestrzeni publicznej - konwersatorium w PIAP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.04.2015

Drony w przestrzeni publicznej - konwersatorium w PIAP

23 kwietnia br. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów odbyło się konwersatorium „Prawne i społeczne problemy funkcjonowania systemów bezzałogowych w przestrzeni publicznej”. Dotyczyło ono głównie dronów lądowych, w tym możliwości zastosowania tego typu maszyn w celach cywilnych (m.in. ratunkowych, przemysłowych czy medycznych) oraz wojskowych. W spotkaniu, zorganizowanym przez Fundację „Instytut Mikromakro” uczestniczył dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. Lech Konopka.

Wykorzystanie systemów bezzałogowych na rzecz bezpieczeństwa państwa jest jednym z ważnych obszarów analiz prowadzonych przez Biuro Bezpieczeństewa Narodowego. Od 2014 r., na polecenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, BBN pracuje nad koncepcją Narodowego Programu Systemów Bezzałogowych, mającą być platformą współpracy dla polskich producentów, ośrodków naukowych oraz użytkownikow. Program będzie miał na celu promowanie oraz koordynowanie rozwoju technologii bezzałogowych. O pracach nad programem Prezydent RP Bronisław Komorowski m.in. mówił 21 kwietnia br., zaznaczając, że powinien ob stanowić szansę do rozwoju dla polskich przedsiębiorstw oraz instytucji badawczych. 

Jak powiedział otwierający dyskusję dyrektor PIAP Jan Jabłkowski, już niedługo czeka nas "inwazja robotów", które w najbliższych latach coraz częściej będą obecne w środowisku człowieka. Wyraził on przekonanie o nieuchronności tego procesu, dlatego - w opinii dyrektora PIAP - należy przygotować się do przyjęcia robotów w naszym świecie i przejęcia przez nie najcięższych prac wykonywanych przez ludzi.

Znaczną część konwersatorium poświęcono aspektom etycznym działania dronów. Na świecie trwają obecnie prace nad rozwiązaniami takimi jak karta etyki robota czy kodeks etyczny zachowania człowieka wobec robota. Kluczowym zagadnieniem w dziedzinie aspektów społecznych jest stopień autonomii robotów. Problem ten wzbudza najwięcej kontrowersji w sytuacji, gdy dron decyduje o zdrowiu lub życiu człowieka. Dotyczy to odpowiedzialności za podjęte decyzje (lub jej braku), potencjalnej nieprzewidywalności działań robotów oraz uzależnienia człowieka od technologii.

W części spotkania poświęconej aspektom prawnym uczestnicy zwracali uwagę m.in. na dylematy, jakie pojawiają się na co dzień w związku z coraz powszechniejszym użyciem robotów. Problemy te dotyczą zarówno prawa na poziomie międzynarodowym, jak też legislacji na poziomie poszczególnych państw np. w sytuacji braku definicji drona w systemie prawnym.

Podczas wcześniejszego konwersatorium przedyskutowano prawne aspekty funkcjonowania dronów latających, a w przyszłości omówione zostaną kwestie pływających robotów.