Prezydent RP: "Awanse dla służb istotne dla bezpieczeństwa kraju" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

02.05.2015

Prezydent RP: "Awanse dla służb istotne dla bezpieczeństwa kraju"

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył awanse generalskie oficerom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Podczas sobotniej uroczystości prezydent podkreślał, że wręczone awanse generalskie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Wskazywał także na konieczność mobilizowania wszystkich zasobów sił w kontekście wojny hybrydowej poza granicami Polski.

- Tak już jest, że kiedy jest deficyt bezpieczeństwa, kiedy czujemy niepewność sytuacji i potencjalne zagrożenia, bardziej dostrzegamy też bezpośredni związek, jeśli chodzi o skuteczność działania na rzecz bezpieczeństwa państwa zarówno w wymiarze obrony militarnej, jak i tego wszystkiego co decyduje o poziomie bezpieczeństwa granic i poziomie bezpieczeństwa wewnętrznego - powiedział Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że wręczone awanse to dobra ilustracja zadania, przed którym stoimy - mobilizowania wszystkich zasobów sił, środków, którymi dysponujemy, usprawnianie ich także na rzecz wyciągnięcia odpowiednich wniosków z obserwacji tego, co dzieje się poza granicami państwa polskiego. Wskazał m.in. na zjawisko wojny hybrydowej. - Dlatego tak duże znaczenie ma sprawne działanie służb wywiadowczych, kontrwywiadowczych, ochrony granicy, a także potężnej armii polskich strażaków, którzy mają swoje zadania z budowania poczucia bezpieczeństwa w kraju - powiedział.

Prezydent dodał, że awanse to potwierdzenie dotychczasowych zasług, ale też element zachęty do jeszcze większego wysiłku na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich.

W uroczystości wzięła udział małżonka prezydenta Anna Komorowska, szef BBN minister Stanisław Koziej, szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski z ministrami i doradcami prezydenta. W Pałacu Prezydenckim obecni byli również wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, przedstawiciele wojska oraz służb.

 

 

***

Mianowani zostali:

 

na stopień generała brygady Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego:

- płk Dariusz Łuczak, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

 

na stopień generała brygady Służby Kontrwywiadu Wojskowego:

- płk Piotr Pytel, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego,

 

na stopień nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej:

- st. bryg. Józef Galica,

- st. bryg. Tadeusz Milewski,

- st. bryg. Andrzej Szcześniak,

 

na stopień generała brygady Straży Granicznej:
 

- płk SG Andrzej Kamiński,

- płk SG Andrzej Pilaszkiewicz.

 

 

***

Generał brygady Dariusz Łuczak
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Urodził się w 1959 roku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim – filia Białystok. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był członkiem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Białymstoku. Od 1981 do 1990 roku pracował jako mechanik-instruktor zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce. Od 1990 do 1995 roku pełnił funkcję zastępcy Kierownika Urzędu w Urzędzie Rejonowym w Hajnówce. W 1995 roku rozpoczął służbę w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa w Białymstoku. W latach 1999-2001 pełnił tam funkcję zastępcy Szefa, a od roku 2001 do 2002 Szefa Delegatury. Od 2002 do 2008 roku stał na czele białostockiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powstałej w miejsce Urzędu Ochrony Państwa. Od 2008 do 2011 roku był dyrektorem Departamentu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa i Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 2011-2012 był odpowiedzialny za trzy Departamenty: Bezpieczeństwa Ekonomicznego Państwa, Kontrwywiadu oraz Zwalczania Terroryzmu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora Delegatury Stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego  w  Warszawie, którą współtworzył. W  kwietniu 2012 roku został mianowany Zastępcą Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 16 stycznia 2013 roku pełnił obowiązki Szefa ABW. W dniu 16 kwietnia 2013 roku został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Szefa ABW.

 

***

Generał brygady Piotr Pytel
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Pułkownik Piotr Pytel urodził się 4 kwietnia 1967 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Filozoficznego (kierunek psychologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim.  W latach 1994 - 1999 pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa. W roku 1998 ukończył z wyróżnieniem kurs oficerski UOP. W latach 1999 - 2003 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym na stanowisku głównego specjalisty RIC Kraków. Od roku 2003 do 2008 pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 16 lipca 2008 r. rozpoczął służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Pełnił kolejno funkcje: naczelnika Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Gabinecie Szefa SKW, zastępcy dyrektora w Gabinecie Szefa SKW, a 1 stycznia 2011 r. został dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Biegle włada językiem rosyjskim i angielskim. Interesuje się psychologią, literaturą, uprawia czynnie sport. Jest żonaty, ma córkę.

 

***

Nadbrygadier Józef Galica
Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

Pełni służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej od 1986 roku. Od 2008 roku był zastępcą Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Wcześniej przez 11 lat kierował komendą powiatową w Nowym Targu, był także dowódcą jednostki w Zakopanem. Zebrane przez wiele lat doświadczenie zaprocentowało m.in. w 2010 roku, podczas zmagań z powodzią, pozwalając mu na prawidłową ocenę zagrożenia narastającej fali powodziowej. Natychmiast uruchomił wojewódzki plan ratowniczy, a później nadzorował pracę sztabu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Dowodził także siłami Centralnego Odwodu Operacyjnego, usuwając skutki powodzi. Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej od stycznia 2015 r. 

 

***

Nadbrygadier Tadeusz Milewski
Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej

Urodził się 26.01.1955 r. we Włodawie na Lubelszczyźnie. Przygodę z pożarnictwem rozpoczął już w szkole średniej, wstępując do Ochotniczej Straży Pożarnej we Włodawie. Po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej od 1 września 1980 r. podjął służbę w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Bydgoszczy początkowo na stanowisku inspektora, a następnie oficera. 1 grudnia 1985 r. objął funkcję Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Szubinie, a 1 lipca 1992 r. w związku z organizacją struktur Państwowej Straży Pożarnej został mianowany na stanowisko Komendanta Rejonowego Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie. 15 marca 1999 r. Powołany został na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle n/Notecią. 23 lutego 2010 r. powołany został na stanowisko Zastępcy Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej od stycznia 2011 r.  W ciągu ponad trzydziestu lat służby był wielokrotnie odznaczany m.in.: Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Brązową odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego. Jest mężem oraz ojcem trójki dzieci. Interesuje się sportem żużlowym, uprawia strzelectwo, żeglugę śródlądową, gra w piłkę siatkową.

 

***

Nadbrygadier Andrzej Szcześniak
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej

Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej od lutego 2011 r. Ukończył Wyższą Szkołę Pożarniczą w Warszawie w 1979 r. Po ukończeniu szkoły podjął służbę w Zawodowej Straży Pożarnej w Oleśnicy na stanowisku inspektora. Następnie został przeniesiony do Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, gdzie zajmował kolejne stanowiska służbowe. 1 marca 2006 r. powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, gdzie nadzorował pion operacyjny i kontrolno-rozpoznawczy.

 

***

Generał brygady SG Andrzej Pilaszkiewicz

Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej 

Jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1992 do 1998 roku służył w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1998 roku rozpoczął służbę w Straży Granicznej. W latach 2006-2012pełnił funkcję Dyrektora Zarządu ds. Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej. Odznaczony m.in.: Srebrnym Medalem„Za zasługi dla Straży Granicznej”, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę i Odznaką Straży Granicznej. Powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej 10 lipca 2012 r. 

 

***

Generał brygady SG Andrzej Kamiński
Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej od maja 2013 r. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie - Wydział Mechaniczny oraz studiów podyplomowych z informatyki na Politechnice Zielonogórskiej. Po studiach służył w Jednostce Wojskowej w Kostrzynie nad Odrą w pionie kwatermistrzowskim i logistycznym. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1999 r. w Lubuskim Oddziale Straży Granicznej kolejno na stanowiskach: Kierownika Sekcji Łączności Specjalnej, Zastępcy Naczelnika Wydziału Łączności i Informatyki, Naczelnika Wydziału Prezydialnego, Rzecznika Prasowego, Naczelnika Wydziału – Kierownika Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Od kwietnia 2011 r. służbę kontynuował w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu na stanowisku zastępcy komendanta. Odznaczony brązowym krzyżem zasługi, brązowym medalem za zasługi dla obronności kraju, brązowym medalem za zasługi dla Straży Granicznej, odznaką Straży Granicznej oraz pamiątkową odznaką Ośrodka.