Prezydent podpisał ustawę dot. sformowania litewsko-polsko-ukraińskiej brygady - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.05.2015

Prezydent podpisał ustawę dot. sformowania litewsko-polsko-ukraińskiej brygady

2 maja br. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikowania umowy o sformowaniu wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Ustawa została uchwalona przez Sejm w dniu 20 marca br. Zgodnie z jej brzmieniem, Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Umowy między Rządem Republiki Litewskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej.

Na mocy postanowień umowy zostanie utworzona litewsko-polsko-ukraińska jednostka wojskowa o wielkości brygady. Brygada lub jej elementy będą dostępne na potrzeby międzynarodowych operacji prowadzonych na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Będzie ona zdolna do przerzutu i samodzielnego prowadzenia operacji militarnych. Jej siły mają być samowystarczalne przez okres 30 dni we wszystkich klasach zaopatrzenia w rejonie operacji w dowolnych warunkach klimatycznych, poza arktycznymi. Państwa tworzące Brygadę zadeklarowały możliwość zapewnienia jej ciągłego wsparcia w warunkach operacyjnych przez okres 6 miesięcy.

W celu planowania, organizowania, dowodzenia i kontroli działań Brygady zostanie powołane Dowództwo Brygady, znajdujące się w Lublinie.

Szczegółowe kwestie określające strukturę Brygady, jej wyposażenie, zasady szkolenia, dowodzenia i kontroli, skład, rotację oraz inne aspekty funkcjonowania Brygady i jej Dowództwa zostaną uregulowane w porozumieniu technicznym, nad którym obecnie trwaja prace.

***

Informacja dotycząca ustawy z  dnia  20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Republiki Litewskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej, sporządzonej w Warszawie dnia 19 września 2014 r.

Umowa, której dotyczy ustawa ratyfikacyjna, stanowi traktat w myśl art. 2 ust. 1 lit. a Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r., a zatem jest umową międzynarodową w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych. Na mocy jej postanowień zostanie powołana do życia trójstronna jednostka wojskowa wraz z jej dowództwem, stanowiącym podmiot prawa wyposażony w zdolność do podejmowania czynności prawnych niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych.

Celem umowy jest utworzenie litewsko-polsko-ukraińskiej jednostki wojskowej o wielkości Brygady ( dalej „Brygada”), a także określenie podstawowych zasad jej funkcjonowania. Brygada ma być wielonarodową jednostką o zdolnościach brygady ogólnowojskowej, zdolną do przerzutu i samodzielnego prowadzenia operacji militarnych lub współuczestnictwa w nich. Jej siły mają być samowystarczalne przez okres 30 dni we wszystkich klasach zaopatrzenia w rejonie operacji w dowolnych warunkach klimatycznych, poza arktycznymi. Państwa tworzące Brygadę zadeklarowały możliwość zapewnienia jej ciągłego wsparcia w warunkach operacyjnych przez okres 6 miesięcy.

Brygada lub jej elementy będą dostępne na potrzeby międzynarodowych operacji prowadzonych na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Intencją Ministerstwa Obrony Narodowej jest, aby utworzenie Brygady przyczyniło się do zacieśnienia regionalnej współpracy wojskowej, w której Rzeczpospolita Polska czynnie uczestniczy, a także do ewentualnego stworzenia na bazie jej struktur i elementów Grupy Bojowej Unii Europejskiej po 2016 r.

Dowództwo Brygady zostanie sformowane w Lublinie. Wyznaczone do udziału w Brygadzie pododdziały z poszczególnych państw będą stacjonowały w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji. W trakcie wspólnych ćwiczeń i operacji będą one podporządkowane Dowódcy Brygady.

Przepisy NATO SOFA (Umowa między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotycząca statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r.) i PdP SOFA (Umowa między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokołu dodatkowego, sporządzone w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r.), będą stosowane mutatis mutandis wobec Dowództwa Brygady, członków jej personelu oraz członków ich rodzin.

W zakresie, w jakim przewidują to prawo i przepisy obowiązujące na terytorium Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy:

  1. Dowództwo Brygady będzie zwolnione z podatków, ceł i innych opłat;
  2. wyposażenie, zapasy, produkty i materiały czasowo wwiezione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wywiezione z niego w związku z wykonywaniem przez Dowództwo Brygady obowiązków służbowych będą zwolnione z podatków, ceł i innych opłat;
  3. wyposażenie, zapasy, produkty i materiały czasowo wwiezione na terytorium Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy i wywiezione z nich w związku z udziałem Brygady we wspólnych ćwiczeniach i Operacjach będą zwolnione z podatków, ceł i innych opłat.

Wejście w życie Umowy nie będzie wiązało się z powstaniem skutków o charakterze gospodarczym. Wykonywanie postanowień Umowy będzie finansowane, co do zasady, z części 29 budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej. Wydatki na realizację przedsięwzięć na mocy Umowy będą ponoszone w ramach limitów środków poszczególnych dysponentów i nie będą stanowiły podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa. Podział kosztów związanych z funkcjonowaniem Dowództwa Brygady oraz jej elementów będzie proporcjonalny do wkładu państw zadeklarowanego i wydzielonego do tych struktur.  W realizację Umowy będzie zaangażowany przede wszystkim urząd Ministra Obrony Narodowej.

Wejście w życie Umowy będzie wiązało się z koniecznością wprowadzenia zmian w prawie wewnętrznym Rzeczypospolitej Polskiej poprzez zmianę odpowiedniego rozporządzenia Ministra Finansów w sposób umożliwiający wykonanie art. 12 Umowy, wprowadzającego zwolnienia z podatków, ceł i innych opłat na potrzeby Brygady i Dowództwa Brygady.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie pełnił funkcję Depozytariusza Umowy. Niezwłocznie po jej wejściu w życie podejmie on niezbędne działania zmierzające do zarejestrowania Umowy w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych.