Pięćdziesiąt spotkań w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.06.2015

Pięćdziesiąt spotkań w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa

Pod koniec 2012 r., z inicjatywy szefa BBN Stanisława Kozieja odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa. Zaproszeni eksperci dyskutowali wówczas nt. budowy polskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Dziś odbyło się 50. spotkanie SFB, tym razem poświęcone bezpieczeństwu informacyjnemu państwa oraz podsumowaniu dotychczasowych konsultacji Biura z uczestnikami Forum.

Celem spotkań organizowanych w ramach inicjatywy Strategicznego Forum Bezpieczeństwa jest informowanie o prowadzonych przez BBN pracach związanych z bezpieczeństwem, a także wymienianie poglądów, opinii i konsultowanie poszczególnych rozwiązań. W czasie blisko trzech lat funkcjonowania SFB inicjatywa sprawdziła się jako miejsce wymiany idei, będąc znakomitym przykładem otwarcia instytucji państwa na instytucje, firmy i osoby niezwiązane bezpośrednio z państwem, ale angażujące się w kształtowanie bezpieczeństwa Polski.

W trakcie minionych trzech lat na SFB zaproszono łącznie blisko 400 ekspertów zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa, m.in. polityków, parlamentarzystów i europarlamentarzystów; polskich i zagranicznych dyplomatów; przedstawicieli świata akademickiego; organizacji pozarządowych, think-tanków, a także dziennikarzy i publicystów specjalizujących się w tej dziedzinie. W czasie prac nad Doktryną Cyberbezpieczeństwa RP w Forum uczestniczyli też przedstawiciele firm sektora IT.

Eksperci zapraszani na tematyczne spotkania mieli okazję omawiać trzynaście tematów związanych z kluczowymi projektami Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwsze Forum eksperckie poświęcono sprawom budowy polskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Tematyka ta była omawiana również na spotkaniach z przedstawicielami think-tanków i mediów.

Tematy omawiane w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa:

  • Budowa systemu obrony przeciwrakietowej;
  • Wnioski z pierwszego w Polsce Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego;
  • Reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP;
  • Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP;
  • Krajowy rynek energii;
  • Cyberbezpieczeństwo;
  • Europejska polityka bezpieczeństwa;
  • System kierowania obroną państwa;
  • Strategiczna odporność kraju na agresję;
  • Reforma Narodowych Sił Rezerwowych;
  • Rezultaty szczytu NATO w Newport;
  • Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP;
  • Bezpieczeństwo informacyjne, wojny informacyjne.

Spotkania SFB służyły zarówno informowaniu środowisk eksperckich o wynikach inicjatyw, w które zaangażowane było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (np. omówienie rezultatów szczytu NATO w Newport, prezentacja Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego czy przyjętej w 2014 r. Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP), jak i konsultowaniu projektów podejmowanych przez BBN. Merytoryczny wkład specjalistów uczestniczących w SFB znalazł odzwierciedlenie w projektach reform wybranych obszarów bezpieczeństwa państwa oraz dokumentów wydawanych przez Biuro, m.in. Doktryny Cyberbezpieczeństwa RP.

Obecnie w ramach forum toczy się dyskusja dotycząca walki informacyjnej i wojen informacyjnych jako elementu konfliktów hybrydowych. Temat był już omawiany z przedstawicielami instytucji państwa oraz środowiska akademickiego. Intencją tych konsultacji jest opracowanie dokumentu zawierającego oceny i rekomendacje, mogące być podstawą do skutecznej koordynacji działań państwa wobec zagrożeń związanych z agresją informacyjną.

Dowiedz się więcej o Strategicznym Forum Bezpieczeństwa