Konferencja PAN i BBN: Zagrożenia globalne barierami rozwoju - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.07.2015

Konferencja PAN i BBN: Zagrożenia globalne barierami rozwoju

Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego 2 lipca br. organizują konferencję podsumowującą projekt badawczy Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” pt. „Zagrożenia globalne barierami rozwoju”. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Celem konferencji jest zaprezentowanie innego spojrzenia na charakter zagrożeń w porównaniu z dotychczasową praktyką, a także próba sformułowania rekomendacji dotyczących przeciwdziałania tym zagrożeniom w skali krajowej i międzynarodowej.

 

***

 

PROGRAM KONFERENCJI

ZAGROŻENIA GLOBALNE BARIERAMI ROZWOJU

Pałac Prezydencki, 2 lipiec 2015 r. (Sala Kolumnowa)

 

 

  • 10.00 – 10.20    Rozpoczęcie konferencji:

Minister Zbigniew Włosowicz – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Prof. dr hab. Michał Kleiber – Przewodniczący Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus”

Moderator prof. dr hab. Michał Kleiber

  • 10.30 – 11.00    Referat wprowadzający prezentujący raport „Zagrożenia globalne barierami rozwoju”

Prof. dr hab. Jerzy Kleer – Wiceprzewodniczący Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus”

  • 11.00 – 11.30    Referat „Zagrożenia globalne i ich wpływ na bezpieczeństwo Polski

Prof. dr hab. Bolesław Balcerowicz  Uniwersytet Warszawski

  • 12.00 – 13.00    Dyskusja
  • 13.00 – 13.30    Podsumowanie konferencji

Prof. dr hab. M. Kleiber oraz minister Z. Włosowicz

 

***

MYŚL PRZEWODNIA KONFERENCJI

ZAGROŻENIA GLOBALNE BARIERAMI ROZWOJU

Główną ideą konferencji jest próba podsumowania głównych zagrożeń globalnych dla rozwoju świata i Polski, a także w pewnym stopniu Europy ujętych kompleksowo i pogrupowanych według pewnych wewnętrznie spójnych obszarów. Świat współczesny znajduje się w fazie permanentnego kryzysu wskutek głębokiej nierównowagi gospodarczej, politycznej, społecznej i cywilizacyjnej. Ważnymi czynnikami wpływającymi na specyfikę tego kryzysu są postępująca globalizacja i rewolucja informacyjna. Szczególnymi cechami aktualnej sytuacji jest zaś m.in. powszechność zagrożeń i narastająca ich intensywność, kumulatywność zagrożeń przejawiająca się w ich wzajemnym nakładaniu domagającym się podejmowania jednoczesnych działań zarówno w obrębie poszczególnych obszarów, jak i państw, czy wreszcie powszechna świadomość tych zagrożeń będąca efektem funkcjonowania narzędzi i instytucji, które pojawiły się w trakcie rozwijającej się rewolucji informacyjnej. 

Pojawia się więc z całą mocą potrzeba wspólnego działania nie tylko w skali państwa, ale także w układach regionalnych czy wręcz światowych. Jest to zjawisko nowe w porównaniu do sytuacji kryzysowych, jakie istniały w przeszłości. Wymaga ono nie tylko innych narzędzi w zwalczaniu zagrożeń, ale także niekiedy konieczności powoływania nowych, często zupełnie innych instytucji. 

Celem konferencji jest zaprezentowanie raportu końcowego z badań nad zagrożeniami globalnymi oraz innego spojrzenia na charakter zagrożeń w porównaniu z dotychczasową praktyką, a także teorią. Ponadto autorzy próbują sformułować rekomendacje dotyczące przeciwdziałania tym zagrożeniom w skali krajowej i międzynarodowej. 

Autorzy raportu opierają się na olbrzymim materiale badawczo-poznawczym, jaki zaprezentowano w publikacjach książkowych przygotowanych w następstwie cyklu ośmiu konferencji naukowych. Tematykę konferencji dobrze odzwierciedlają tytuły tych publikacji:  1. Identyfikacja problemu badawczego. 2. Kryzysy systemowe. 3. Kryzys jakości życia. 4. Marnotrawstwo zasobów. 5. Zagrożenia środowiska i jego następstwa. 6. Rewolucja informacyjna a kryzys intelektualny. 7. Megamiasta: Szanse czy zagrożenia rozwoju. 8. Zagrożenia militarne i paramilitarne.

 

Kontakt dla mediów: rzecznik@bbn.gov.pl, 721 800 943