Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.08.2015

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia br. szef BBN minister Stanisław Koziej w imieniu Prezydenta RP złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości upamiętniających 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystości obok kombatantów i weteranów udział wzięli także premier Ewa Kopacz oraz wicepremier Tomasz Siemoniak.

W tej wielkiej bitwie, jaką było powstanie warszawskie, Polacy pokazali, że bohaterstwo i ofiarność w walce o wolność mogą być czymś ważniejszym niż własne życie, czy zdrowie - mówiła premier Ewa Kopacz podczas sobotnich uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Premier podkreśliła, że "Armia Krajowa była częścią polskiego państwa podziemnego, które było fenomenem niespotykanym w okupowanej i walczącej Europie". "Polacy wiedzieli, że w zmaganiach o niepodległość ważna jest walka zbrojna ale też dobrze rozumieli jak ważne jest zachowanie cywilnych struktur państwa i pokazali, że nawet w warunkach nieludzkiego, hitlerowskiego terroru można utworzyć nie tylko wielką, konspiracyjną armię - jaką była Armia Krajowa - ale też niezawistne sądownictwo, a także podziemne szkoły i uniwersytety, że można podejmować działalność kulturalną, wydawać gazety i książki" - mówiła Kopacz z okazji 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

"Być może dlatego, że Armia Krajowa była częścią państwa podziemnego, możliwy był tak potężny, bohaterski zryw, jakim stało się Powstanie Warszawskie" - dodała. Jej zdaniem, "w tej wielkiej bitwie Polacy pokazali, ze bohaterstwo i ofiarność w walce o wolność mogą być czymś ważniejszym niż własne życie, zdrowie, czy różnorakie dobra materialne".

Zwróciła przy tym uwagę, że "wielu tych żołnierzy wolności i niepodległości zapłaciło za walkę i służbę państwu podziemnemu najwyższą cenę". "Dzisiaj spotykamy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by uczcić ich braterstwo, by przypomnieć ich męczeństwo, poświęcenie, by tamte wydarzenia nie odeszły w niepamięć. Czujemy, że taki jest nasz obowiązek" - zaznaczyła szefowa rządu.

"Pamięć i historia łączą nas z dalszą i bliższą przeszłością. Dzięki nim jesteśmy naprawdę zakorzenieni we współczesności, a nie jesteśmy jedynie przypadkowymi przechodniami w długim łańcuchu pokoleń. Dlatego dzisiaj, tu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, mówimy raz jeszcze: pamiętamy o powstaniu i o nim nie zapomnimy" - zadeklarowała premier.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza podkreśliła, że jeden z umieszczonych na nim wpisów jest dla Warszawy wyjątkowy, a po ziemię z tego pola walki "nie trzeba było jechać daleko - wystarczyło przejść na Stare Miasto, na Żoliborz, którąkolwiek z uliczek Śródmieścia lub woli". "Ten wpis brzmi: Powstanie warszawskie 1 VIII - 2 X 1944. W tej jednej linijce zawarto nadzieję, zagładę, tragedię tamtego pokolenia i tragedię miasta. W ten szczególny dzień, w 71. rocznicę wybuchu tego narodowego zrywu o wolność miasta i całego kraju, pochylmy tu głowy. Cześć ich pamięci!" - powiedziała.

Źródło: PAP, inf. własna