Prezydenci Polski i Niemiec w szczecińskim Korpusie NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.11.2016

Prezydenci Polski i Niemiec w szczecińskim Korpusie NATO

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Joachim Gauck złożyli w poniedziałek wizytę w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Prezydentowi RP towarzyszył szef BBN minister Paweł Soloch.

  • fot. K.Sitkowski, KPRP
    fot. K.Sitkowski, KPRP
 
>> Całość wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy podczas konferencji prasowej w szczecińskim Korpusie NATO.
 
 
W oficjalnym powitaniu prezydentów wzięły udział polska i niemiecka kompania honorowa, a także polska orkiestra. Po krótkim przywitaniu z żołnierzami prezydenci udali się do koszar. Zwiedzili także stanowiska dowodzenia i rozmawiali z żołnierzami służącymi w jednostce.
 
- Korpus działa w tej chwili bardzo dynamicznie i w pewnym sensie stał się centrum NATO na terenie Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, widoczna jest znaczna intensyfikacja działań realizowanych przez Korpus w ramach jego misji i w ramach doskonalenia się do bycia jednostką w stanie wysokiej gotowości. - To oznacza praktycznie aktywność non stop dla Korpusu i do tego trzeba się przygotować - podkreślił.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Korpus składa się w tej chwili z żołnierzy 25 państw, z których każde ma własny system dowodzenia, co wymaga ujednolicenia i koordynacji "tak, aby ci żołnierze umieli ze sobą bardzo dobrze współdziałać i dowodzić jednostkami z różnych krajów, które będą działały w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

- Jestem pewien, że polityka Niemiec i polityka Polski w kwestiach obronności są bardzo blisko siebie – powiedział z kolei Joachim Gauck. Prezydent Niemiec podkreślał, że ten międzynarodowy Korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy, i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie.

Według Joachima Gaucka zapewnienie bezpieczeństwa jest ciągle zadaniem dla NATO. - Dzisiejsza wizyta pokazała mi, w jakim duchu tutaj przedstawiciele wielu państw ze sobą współpracują. Panie prezydencie, mówił pan tutaj o przyjaźni; przyjaźni, która łączy nas nie tylko kulturowo, politycznie, ale powinniśmy pokazać ją w układzie polityki bezpieczeństwa. Tutaj niewiele jest do wytykania, tu jest wiele do pochwalenia - mówił.

Prezydent Polski podkreślił, że szczeciński Korpus bardzo dobrze funkcjonuje, świetnie wypełnia swoją rolę i jest coraz lepiej przygotowany do wykonywania zadań związanych z realizacją postanowień szczytów NATO: w Newport oraz w Warszawie. Dodał, że jednostka przygotowuje się także do koordynacji dowództwa sił szybkiego reagowania NATO.

 

 

Obecnie szczeciński Korpus, zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport, podnosi swój stopień gotowości z niskiego na wysoki. Jednostka ma odpowiadać na zagrożenia, jeśli takie pojawią się na tzw. wschodniej flance NATO, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, krajów bałtyckich, Słowacji i Węgier. Korpus jest jedyną natowską strukturą mającą konkretny obszar odpowiedzialności oraz obowiązki i zadania operacyjne w tym regionie.

Korpus ze Szczecina uzyska status Kwatery Wysokiej Gotowości Bojowej po pomyślnym ukończeniu ćwiczenia "Saber Strike 2017", zaplanowanym na czerwiec przyszłego roku.

Rozpoczęcie przekształcenia Korpusu w kwaterę wysokiej gotowości wymagało zmiany struktury organizacyjnej jednostki i podwojenia liczby personelu do 400 żołnierzy, głównie specjalistów wojsk lądowych, ale także sił powietrznych, marynarki wojennej oraz operacji specjalnych.

Po serii ćwiczeń w 2016 r. szczeciński Korpusu jest gotowy m.in. do przyjęcia tzw. szpicy i dowodzenia nią, a także do kontroli operacyjnej nad sześcioma Jednostkami Integracyjnymi Sojuszu (ang. NFIU) w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Polsce oraz na Słowacji i Węgrzech. Jednostki integracyjne usprawniają szybkie rozmieszczenie sił Sojuszu w regionie, wspierają planowanie obrony kolektywnej oraz wspomagają koordynację ćwiczeń we współpracy z krajami gospodarzami.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Obecnie w Korpusie reprezentowanych jest 25 państw, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO. 

 

Źródło: Prezydent.pl