Szef BBN: Biuro platformą spotkań służb i stowarzyszeń niosących pomoc ludności - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

12.06.2017

Szef BBN: Biuro platformą spotkań służb i stowarzyszeń niosących pomoc ludności

BBN może stać się platformą bieżących kontaktów miedzy profesjonalnymi służbami i organizacjami społecznymi zajmującymi się ochroną ludności – powiedział w poniedziałek szef Biura Paweł Soloch po roboczym spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami służb i formacji ratowniczych.

Tego dnia prezydent Andrzej Duda także odznaczył osoby, które wykazały się odwagą, z narażeniem życia i zdrowia niosąc pomoc innym oraz wraz z małżonką spotkał się z dziećmi w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką". Współorganizatorami spotkania były Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz służby i społeczne organizacje ratownicze.

Jak powiedział PAP Paweł Soloch, spotkanie miało dać prezydentowi sposobność do zapoznania się problematyką funkcjonowania służb i organizacji społecznych zajmujących się ochroną ludności, było także okazją do rozmowy o podstawowych problemach związanych z działalnością tych służb i stowarzyszeń.

"Stąd propozycja prezydenta, by kontynuować te spotkania, na których można by omawiać propozycje rozwiązania problemów ważnych służb i organizacji, przez BBN jako instytucję do bieżących kontaktów" – powiedział szef Biura.

Dodał, że w trakcie spotkania zwracano m.in. uwagę nie tylko na kwestie finansowania organizacji, ale także współdziałania między służbami a organizacjami społecznymi, takimi jak OSP, GOPR i WOPR.

"Mamy hasło edukacji proobronnej, promilitarnej, prezydent wskazał na znaczenie edukacji w kwestiach bezpieczeństwa" – powiedział szef BBN. Dodał, że chodzi nie tylko i umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale i działań na rzecz ochrony ludności w ramach organizacji społecznych "w razie klęsk żywiołowych, katastrof technicznych, ale i zagrożeń terrorystycznych, które na razie na szczęście omijają Polskę".

Zdaniem Solocha zagadnienie należałoby przedyskutować z przedstawicielami MEN, by podjąć działania edukacyjne – które – zaznaczył szef BBN - są standardem w wielu krajach – np. pokazanie dzieciom, jak prawidłowo i rzeczowo wezwać pomoc; ponieważ tę umiejętność w Polsce wciąż traktuje się jako ewenement.

Źródło: PAP, inf. własna