Spotkanie Prezydentów Polski i USA - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

06.07.2017

Spotkanie Prezydentów Polski i USA

Politycy spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie. Po blisko półgodzinnej rozmowie w "cztery oczy" dołączyły do nich delegacje obu krajów. Politycy spotkali się także z mediami, a następnie wzięli udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

 

  • Rozmowa Prezydentów w "cztery oczy"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump spotkali się w czwartek przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezydent A. Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej. Rozmowa odbyła się w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców. Dotyczyła m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej.

 

 

 

_________________________________________________

 

  • Spotkanie delegacji obu krajów pod przewodnictwem Prezydentów

Andrzej Duda i Donald Trump  wzięli udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. 

- W trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji mówiliśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, mówiliśmy o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO. Mówiliśmy w ogóle o sytuacji bezpieczeństwa w tej części Europy, rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie, rozmawialiśmy o zbliżających się ćwiczeniach Zapad-17, które będą się odbywały na Białorusi" - powiedział później prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, tematem rozmów były także kontrakty związane z modernizacją polskiej armii.

 

Zobacz także: Prezydent: Wizyta Donalda Trumpa wzmacnia pozycję Polski

"Dla naszego kraju wizyta prezydenta Trumpa jest naprawdę niezwykle ważna" PL/ENG

 

Prezydentowi USA towarzyszyli sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn. Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy uczestniczyli ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński  oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

 

 

_________________________________________________

 

  • Konferencja Prasowa Prezydentów Polski i USA

- Ogromnie się cieszę z tej wizyty w Warszawie, która jest jedną z pierwszych wizyt międzynarodowych pana prezydenta, bo ona podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych - mówił prezydent A. Duda. - Pokazuje też, że jesteśmy i wzajemnie oceniamy się jako lojalnych partnerów, jako tych, którzy współdziałają na wielu płaszczyznach m.in. na płaszczyźnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i dzisiaj właśnie na ten temat m.in. przed momentem rozmawialiśmy z panem prezydentem w cztery oczy, a następnie w trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji - dodał.

- Pan prezydent bardzo mocno podkreślał też siłę Polaków w Stanach Zjednoczonych, naszej Polonii, z którą spotkał się jeszcze przed wyborami, i ogromnie panu prezydentowi jeszcze raz za to dziękuję, że dostrzega także wkład Amerykanów polskiego pochodzenia i Polaków w rozwój, w budowę pomyślności Stanów Zjednoczonych - powiedział Andrzej Duda.

- Rozmawialiśmy też o kontraktach gospodarczych innych niż tylko militarne, ale też dotyczących bezpieczeństwa, o dostawach gazu do Polski -  przyznał Prezydent. Przypomniał, że transport gazu przyszedł do Polski ze Stanów Zjednoczonych 8 czerwca.

 

 

 

- Okazało się to sukcesem, nie było żadnych problemów, żadnych przeszkód w tym, by ten gaz znalazł się w naszym gazoporcie poprzez terminal w Świnoujściu. I to otwiera drogę do kolejnych kontraktów. I mam nadzieję, że zostanie zawarty w niedługim czasie kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i w ten sposób będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski - powiedział polski  prezydent. 

 

Zobacz także: Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA

Szczyt Inicjatywy Trójmorza NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

- Za chwilę z panem prezydentem udamy się na spotkanie szczytu państw Trójmorza i także o tych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem energetycznym i z rozwojem więzi transatlantyckich pomiędzy Europą a USA, będziemy rozmawiać - zapowiedział Andrzej Duda.

- Będziemy rozmawiali o rozwoju infrastruktury w naszej części Europy, w Europie Środkowej, ale będziemy rozmawiali też o rozwoju Unii Europejskiej, bo wszystkie kraje Inicjatywy Trójmorza są zarazem krajami UE" - dodał.

"Jeżeli mówimy o realizacji polityki spójności, to właśnie w tym aspekcie unijnym na nią patrzymy i chcemy ją realizować także przez rozwijanie właśnie infrastruktury na osi północ-południe dla wzmacniania konkurencyjności naszych krajów, a tym samym wzmacniania konkurencyjności UE - wskazywał.

- Mam nadzieję, że będziemy to mogli robić także przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na zasadzie win-win, że będzie to korzystne i dla USA i dla naszych krajów - oświadczył. 

 

 

Prezydent Trump, który wraz z małżonką Melanią i liczącą prawie 20 osób delegacją przybył do Warszawy w środę wieczorem, spotka się w czwartek także z reprezentantami państw Trójmorza. W Warszawie równolegle z wizytą amerykańskiego przywódcy odbywa się szczyt tej inicjatywy.

Wczesnym popołudniem prezydent Trump wygłosi przemówienie na pl. Krasińskich. Ma to być wystąpienie programowe amerykańskiego przywódcy poświęcone sytuacji międzynarodowej i jego wizji polityki zagranicznej. Wystąpienie poprzedzi złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów.

 

Źródło: PAP