Pogrzeb Żołnierza Niezłomnego chor. Antoniego Dołęgi „Znicza” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.11.2017

Pogrzeb Żołnierza Niezłomnego chor. Antoniego Dołęgi „Znicza”

W niedzielę 19 listopada, w Trzebieszowie (woj. lubelskie) w kościele pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, odprawiona została msza święta pogrzebowa chorążego Antoniego Dołęgi ps. „Znicz” – żołnierza podziemia antykomunistycznego na Ziemi Łukowskiej. List do uczestników uroczystości skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go przedstawiciel prezydenckiego BBN.

  • fot. Paweł Przeździak
    fot. Paweł Przeździak
  • fot. Paweł Przeździak
    fot. Paweł Przeździak
  • fot. Paweł Przeździak
    fot. Paweł Przeździak

W swoim liście Prezydent RP napisał: - Oddajemy dziś hołd śp. chorążemu Antoniemu Dołędze ps. Znicz, żołnierzowi Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Żołnierzowi Niezłomnemu Ziemi Łukowskiej. Czynimy to w sposób uroczysty, z asystą Wojska Polskiego i z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Czynimy to w wolnej Polsce, o którą śp. chorąży Antoni Dołęga walczył i w której nadejście głęboko wierzył, do końca wierny Ojczyźnie i przysiędze wojskowej. Odprowadzamy na miejsce wiecznego spoczynku bohatera, który za swoją wierność zapłacił wielką cenę, zmuszony do samotnego ukrywania się przez niemal trzy dziesięciolecia. (...)

Jego niezłomna postawa jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. (...)

Chcę dzisiaj wyrazić uznanie i wdzięczność mieszkańcom Łukowa i okolic, którzy niegdyś, przez tak wiele lat, wspierali Antoniego Dołęgę i okazywali Mu pomoc. Dziękuję
także wszystkim, dzięki którym prawda o Jego życiu mogła ujrzeć światło dzienne. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Rodziny bohatera  za trud, który włożyli Państwo, by doprowadzić do dzisiejszej uroczystości. Heroiczną walkę Żołnierzy Wyklętych usiłowano wymazać z kart polskiej historii. Wolna Polska przywraca dzisiaj pamięć o nich, zwraca im honor i dobre imię, przypomina ideały, którymi się kierowali. Wolna Polska, w której przyszło nam dziś żyć, to ich wielkie zwycięstwo, choć często – jak w przypadku śp. chorążego Antoniego Dołęgi – zwycięstwo pośmiertne. Wyklęci – Niezłomni Żołnierze Rzeczypospolitej – pozostawili nam wspaniałą lekcję męstwa, patriotyzmu i człowieczeństwa.

Chwała bohaterom walk o niepodległą Polskę! - zakończył Andrzej Duda.

 

Zobacz także: List Prezydenta RP do uczestników uroczystości pogrzebowej Antoniego Dołęgi "Znicza"

 

Mszy św. przewodniczył ordynariusz siedlecki ks. bp Kazimierz Gurda.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Anna Maria Anders - sekretarz stanu w KPRM, która odczytała list Premier Beaty Szydło, Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe z całego regionu oraz lokalna społeczność.

Po zakończeniu mszy nastąpiło odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na cmentarz parafialny w Trzebieszowie, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina. Kompania oddała salwę honorową.

Mogiła chor. Antoniego Dołęgi „Znicza” – najdłużej ukrywającego się żołnierza antykomunistycznego podziemia – została odnaleziona 3 czerwca 2017 r. w miejscowości Popławy-Rogale, w okolicy Trzebieszowa, przez specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach czynności prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową w Łukowie.

Chor. Antoni Dołęga zmarł jesienią 1982 r., jego tożsamość została potwierdzona w wyniku przeprowadzonych badań genetycznych.