Wizyta szefa BBN na Łotwie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.12.2017

Wizyta szefa BBN na Łotwie

7-8 grudnia br. szef BBN złożył wizytę na Łotwie, gdzie wziął udział w spotkaniu „Baltic Meeting” na szczeblu prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z państw bałtyckich i Polski. Minister Paweł Soloch spotkał się też z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem oraz odwiedził żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, wchodzącego w skład batalionowej grupy bojowej NATO.

Otworzone przez prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa spotkanie bałtyckie było kolejną edycją konsultacji, które w tej formule zostały zainaugurowane w 2013 r. Rozmowy służyły m.in. omówieniu sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz konsultacji stanowisk przed przyszłorocznym szczytem NATO w Brukseli.

Zgodnie ze wspólną opinią szczyt w Brukseli powinien stanowić kontynuację adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań i prowadzić do wzmocnienia obecności Sojuszu na wschodniej flance. Ważną kwestią będzie reforma Struktury Dowodzenia NATO, w ramach której utworzone zostaną nowe dowództwa. Z punktu widzenia interesów regionu i wymagań operacyjnych ważne jest, aby jedno z nich powstało w naszym regionie.

Podniesiony został także temat ustanowionej niedawno stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej (PESCO). Rozmówcy podkreślili, że inicjatywa ta musi być komplementarna, a nie konkurencyjna względem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W wyniku postanowień szczytu NATO w Warszawie Polska, Litwa, Łotwa oraz Estonia przyjmują na swoim terytorium sojusznicze batalionowe grupy bojowe w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP). Polska uczestniczy w grupie stacjonującej w łotewskim Adazi, dowodzonej przez Kanadyjczyków. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta kontyngent liczy do 200 żołnierzy, wnosząc trzeci co do wielkości wkład do tych sił .

Szef BBN spotkał się z żołnierzami PKW, rozmawiał także z sojuszniczymi dowódcami grupy na temat działań sojuszniczych na Łotwie. Należy zaznaczyć, że jest to pierwszy rok funkcjonowania sił eFP, dlatego ważne jest zbieranie doświadczeń mogących prowadzić do usprawnienia procedur współdziałania z sojusznikami.

W czasie spotkania z ministrem obrony Łotwy podniesiono z kolei kwestię wojskowej współpracy bilateralnej, a także w ramach NATO oraz UE. Minister Paweł Soloch wyraził także satysfakcję z faktu, że od 2018 r. Łotwa znajdzie w gronie państw sojuszniczych, które będą przeznaczać na obronność minimum 2 proc. PKB.

Należy podkreślić, że wzmacnianie więzi w ramach państw bałtyckich jest jednym z priorytetów polityki bezpieczeństwa Prezydenta Andrzeja Dudy, dążącego do budowania spójności całego regionu. Dlatego też BBN pozostaje aktywne w ramach formatów, takich jak Grupa Wyszehradzka, „format bukaresztański”, obejmującego dziewięć państw wschodniej flanki NATO, czy w ramach szerokiej idei współpracy państw Trójmorza. Celem tych inicjatyw jest nie tylko rozwój współpracy regionalnej, ale także wzmacnianie UE i NATO oraz więzi transatlantyckich.