Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.03.2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś przez cały dzień trwają uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed południem Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce w miejscach upamiętniających ofiary reżimu komunistycznego. Spotkał się także z kombatantami, w których towarzystwie odwiedził m.in. ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego: Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954.

 

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe oraz nominacje generalskie oficerom Sił Zbrojnych RP, zaś po południu uczcił pamięć Żołnierzy Niezłomnych podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a także wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  • Wizyta w więzieniu przy ul. Strzeleckiej

Rano Prezydent odwiedził miejsce uświęcone krwią Polaków - byłą siedzibę NKWD/WUBP przy ul. Strzeleckiej. W okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano tam żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Na ścianach piwnic budynku zachowały się ich podpisy: imiona, nazwiska, daty, hasła patriotyczne, rysunki oraz kalendarze.

Wcześniej, w asyście honorowej Wojska Polskiego, Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego. Prezydentowi towarzyszyli Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, a także prezes IPN dr Jarosław Szarek i wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

  • Spotkanie z Witalisem Skorupką, ps. Orzeł

Następnie Prezydent spotkał się z Witalisem Skorupką, ps. Orzeł, – żołnierzem Armii Krajowej więzionym przy ul. Strzeleckiej. Witalis Skorupka brał udział w Akcji „Burza”. 9 listopada 1945 roku skazany w procesie w więzieniu praskim przy ul. 11 listopada na karę śmierci. Wyrok śmierci zamieniony został przez Bolesława Bieruta na 10 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1953 roku, po ośmiu latach odsiadki. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych został w 2016 roku awansowany na stopień pułkownika.

  • Upamiętnienie więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym MBP 

Prezydent złożył też wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Prezydentowi towarzyszyli Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś  i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Andrzej Duda zwiedził również ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego: Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954, która znajduje się w piwnicach budynku dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

  • Bohaterowie naszej wolności uhonorowani odznaczeniami państwowymi

- Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie - mówił  Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości RP  oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. 

- Stanęli z podniesioną głową, odważnie przeciwko zdradzieckiemu porozumieniu z Jałty, które Polskę rzuciło na Wschód i oddało w sowiecką zależność. (...)  na taką Polskę się nie zgadzali - podkreślił Prezydent. 

 

  • Prezydent wręczył nominacje generalskie

Andrzej Duda mianował 14 oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski. - Polska potrzebuje armii silnej, dobrze wyszkolonej, o wysokim morale, ale też dobrze wyposażonej - powiedział Prezydent Andrzej Duda. 

  • Ceremonia złożenia wieńców przed Ścianą Śmierci

Na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, po usunięciu warstwy tynku z więziennego muru, odnaleziono ślady po kulach w miejscu śmierci wielu Żołnierzy Wyklętych. Wśród zamordowanych byli m.in. rtm Witold Pilecki „Witold” – ochotnik do Auschwitz , członek antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, dowódca 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Łącznie na odsłoniętym murze znajduje się 75 śladów po kulach, a więźniów rozstrzeliwano z broni krótkiej i pistoletów maszynowych. 

  • Prezydent do Żołnierzy Niezłomnych: Dziękujemy za wolną Polskę

- Dziękujemy za wolną Polskę - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, Prezydent Andrzej Duda. - To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił. 

  • Prezydent zapalił znicz w miejscu, gdzie znajduje się szubienica, na której stracono gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil
27 grudnia 2017 r. w podziemiach mokotowskiego aresztu podczas prac archeologicznych odnaleziono więzienną szubienicę. Przez lata znajdowała się pod podłogą jednego z pomieszczeń. Metalowe elementy konstrukcji wrzucone były do otworu pod zapadnią, który później został zamurowany. 
 
 
  • Wystawa IPN „Dowody zbrodni”
W dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej 37, w miejscu kaźni wielu polskich bohaterów udostępnione zostaną przedmioty odnalezione podczas prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2107 na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
 
Są wśród nich guziki, okulary, medaliki, krzyżyki, obuwie, paski, maleńkie fragmenty odzieży i mundurów. Są to drobiazgi, które ofiary miały przy sobie podczas aresztowania, w więzieniu i podczas przesłuchań. Towarzyszyły im w chwili śmierci… i wraz z nimi spoczęły w mogiłach. 
 
 
  • Ceremonia złożenia wieńców przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych na murze Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Na elewacji byłego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie od ul. Rakowieckiej 37 znajduje się tablica upamiętniająca 283 więźniów politycznych zamordowanych w tym więzieniu w okresie PRL. Na centralnej płycie widnieje napis:
Braciom zbawionym przez śmierć i męczeństwo, pamięć; kochanie i błogosławieństwo. Rodakom torturowanym i zamęczonym za świętą sprawę wolności przez NKWD i UB w latach terroru komunistycznego – w hołdzie żołnierze armii Krajowej. Warszawa, 1992.
 
 
  • „Komunistom nie udało się zniszczyć pamięci o Żołnierzach Niezłomnych”

Pamięć ludzka pozostała wierna tym, którzy walczyli za ojczyznę do samego końca – mówił Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystego Apelu Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że komunistom - mimo podejmowanych prób - nie udało się zniszczyć pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. - Nie udało się to mordercom, dlatego że pamięć ludzka pozostała twarda i wierna tym, którzy walczyli za ojczyznę do samego końca ‒ którzy nigdy nie pogodzili się z tym, że Polska została zdradzona, że nie jest państwem suwerennym, niepodległym, że cudzy bagnet cały czas przebija naszą ojczyznę, a obcy dyktuje w niej prawa - mówił Prezydent.

- Dziś czcimy ich, czci ich wolna Polska, czci ich młodzież urodzona w wolnej Polsce, idąca z podniesioną głową, dumna ze swoich bohaterów - dodał Andrzej Duda.  >>>

  • Iluminacja Pałacu Prezydenckiego

Wieczorem fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła specjalna iluminacja upamiętniająca żołnierzy antykomunistycznego podziemia. (PAP/KP, BZ)