Prezydent RP na Szczycie Państw Bukaresztańskiej Dziewiątki - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.06.2023

Prezydent RP na Szczycie Państw Bukaresztańskiej Dziewiątki

W Bratysławie Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w Szczycie Państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Głównym celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie.

– Potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Tylko w ten sposób można przywrócić pokój i porządek w Europie. Potępiamy z całą mocą nieuzasadnioną i nielegalną brutalną wojnę przeciwko Ukrainie – napisali przywódcy w końcowej deklaracji przyjętej podczas szczytu.

Wyrazili oczekiwanie, że podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego „w Wilnie podniesiemy nasze stosunki polityczne z Ukrainą na nowy poziom i uruchomimy nową ścieżkę polityczną, która doprowadzi Ukrainę do członkostwa w NATO, gdy tylko pozwolą na to warunki”.

Zdaniem Prezydentów, NATO zdecydowanie zareagowało na drastyczne pogorszenie bezpieczeństwa euroatlantyckiego wywołane agresją Rosji na Ukrainę. – Wzmocniliśmy aliancką obecność wojskową na wschodniej flance, od Bałtyku po Morze Czarne, i znacznie wzmacniamy naszą postawę w zakresie odstraszania i obrony wysuniętej, jako środków obronnych – podkreślili.

Zadeklarowali równocześnie: „Będziemy inwestować więcej, indywidualnie i zbiorowo, w naszą zdolność do przygotowywania się, odstraszania i obrony”.

STATEMENT BY THE LEADERS OF THE BUCHAREST NINE

– Chcemy tego, by bezpieczeństwo naszej części Europy cały czas się wzmacniało, przede wszystkim poprzez sojuszniczą obecność. Chcemy, by ta obecność została wzmocniona – mówił Prezydent RP podczas spotkania z dziennikarzami po zakończeniu obrad.

CAŁA WYPOWIEDŹ

Andrzej Duda przekazał, że państwom Europy Centralnej zależy przede wszystkim na zastąpieniu obecnych batalionowych grup bojowych brygadami, które stacjonowałyby tu na stałe (nie tylko w sytuacji zagrożenia), rozmieszczeniu w naszym rejonie magazynów uzbrojenia oraz reformie łańcuchów dowodzenia w strukturach NATO, która odpowiadałaby na wzmocnioną obecność sił Paktu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance.

– Nie ulega wątpliwości, że jako państwa wschodniej flanki NATO jesteśmy bezpośrednio dotknięci sytuacją na Ukrainie i brutalną agresją wywołaną przez Rosję – mówił Prezydent RP podczas sesji inaugurującej szczyt. – Zagrażają nam także działania białoruskiego reżimu Łukaszenki – ataki hybrydowe na nasze granice, wykorzystanie białoruskich baz do ataków na Ukrainę, czy decyzja o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na terenie Białorusi.

Prezydent odniósł się też do zniszczenia tamy na Dnieprze w okupowanej przez wojska rosyjskie Nowej Kachowce, na południu Ukrainy. – Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce pokazuje jak bezwzględnie i okrutnie Rosjanie prowadzą tę wojnę, chcąc zniszczyć sąsiada Polski – Ukrainę. Chcą zniszczyć ukraińskie społeczeństwo i jego przyszłość – wskazywał, podkreślając, że ci, którzy są sprawcami tego zniszczenia muszą ponieść konsekwencje zarówno finansowe w postaci odszkodowań, które Rosja będzie musiała wypłacić Ukrainie. – Jak również w postaci odpowiedzialności karnej bezpośrednich sprawców zbrodni na Ukrainie, mamy nadzieję, przed specjalnie ustanowionym trybunałem – dodał.

Jak zaznaczył Andrzej Duda, „są to wyzwania, z którymi musimy poradzić sobie wspólnie”. – Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy pozostawały wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu – podkreślił.

WYSTĄPIENIE W CAŁOŚCI

W bratysławskim szczycie wziął udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, podczas połączenia online głos zabrał również Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

Pod koniec maja w Warszawie spotkali się prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa państw B9, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem w Wilnie oraz przygotowania do bratysławskiego szczytu. Uczestnicy spotkania rozmawiali także o politycznym wsparciu dla starań Ukrainy o członkostwo w NATO.

 

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to zainicjowany przez Polskę i Rumunię format współpracy krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz prezentacja wspólnego stanowiska państw tego regionu na forum NATO.