Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w USA - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.03.2024

Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w USA

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że podczas wizyty w USA, spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO w Brukseli oraz rozmów z sojusznikami zaproponuje, aby państwa Sojuszu zdecydowały o tym, że wymaganiem będzie wydawanie na obronność 3 proc. PKB, a nie 2 proc., jak dotychczas.

– Uważam, że powinniśmy postawić taki postulat i chcę to zaproponować w najbliższym czasie – teraz w czasie naszej wizyty w Białym Domu i będę o tym rozmawiał ze wszystkimi kolejnymi naszymi sojusznikami, także z Sekretarzem Generalnym NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu, by państwa NATO wspólnie jednak zdecydowały, że tym wymaganiem Sojuszu będzie wydatkowanie nie 2 proc., tylko 3 proc. PKB na obronność, że to będzie ta granica, poniżej której absolutnie nie będzie zalecane schodzić – powiedział Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent podkreślał, że musi być jasna i odważna odpowiedź na rosyjską agresję. – Tą odpowiedzią będzie zwiększenie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ktoś powie: to jest reaktywność. Tak, bo Sojusz Północnoatlantycki jest Sojuszem obronnym, a obronność to znaczy, że jeżeli ktoś nam zagraża to my reagujemy, dlatego dzisiaj jest potrzeba zrealizowania tego umocnienia – wskazywał.

    Uważam, że poprzez zwiększenie wydatków na obronność we wszystkich krajach Sojuszu, to umocnienie jest realnie możliwe – akcentował Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim na uroczystym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

– W 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego spotykamy się, by w symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją dzisiaj przed bezpieczeństwem Polski w aspekcie naszej obecności w NATO, a więc w znaczeniu naszych więzi euroatlantyckich i sojuszniczych. Wobec sytuacji, która rozwija się przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, wobec odrodzonego rosyjskiego imperializmu i wszystkich tych zagrożeń, z którymi mamy dzisiaj do czynienia – mówił Prezydent. Zaznaczył, że to także ważny moment, żeby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że 25 lat temu Polska mogła stać się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.

    Cała polska scena polityczna spotyka się, by pokazać, że w sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.

– Dziękuję za to ogromnie i mam nadzieję, że nasze przesłanie o wspólnym i jednolitym działaniu idzie w świat i pokazuje, w którym miejscu jest Polska i że Polska jest dzisiaj rządzona w sposób niezwykle odpowiedzialny – zaznaczył.

Prezydent ocenił także, że jest czas, aby przygotować dla Polski nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego.

Andrzej Duda podziękował Wicepremierowi, Szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi–Kamyszowi za wyrażoną wolę, aby pracować nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. – Cieszę się z tego ogromnie, to jest bardzo ważne. Rozpoczynamy pracę nad wytycznymi w tym zakresie – mówił, przypominając, że poprzednia Strategia pochodzi z 2020 roku.

– 2022 rok wprowadził tutaj ogromną zmianę. Zmianę, z której cały czas przez te dwa lata, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę wyciągamy wnioski. Właśnie pod względem strategicznym – i obserwując, i analizując sytuację. Zgadzam się z Panem Premierem, że jest czas dzisiaj na to, aby na podstawie wszystkich tych doświadczeń, i naszej sytuacji przygotować dla Polski nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego – wskazał Andrzej Duda.

– Mam nadzieję, że wkrótce ten niezwykle ważny dokument dla naszego kraju powstanie. I mam nadzieję, że może przed trzecią rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę będziemy ten dokument mieli, jako gotowy, przyjęty i będzie mógł być w naszym kraju realizowany – zaznaczył Prezydent.

W RBN wzięli udział ze strony KPRP: Szef BBN Jacek Siewiera, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Szef BPM Mieszko Pawlak, Ministrowie: Małgorzata Paprocka i Wojciech Kolarski.

W spotkaniu uczestniczyli: Szymon Hołownia – Marszałek Sejmu; Małgorzata Kidawa–Błońska – Marszałek Senatu RP; Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów; Władysław Kosiniak–Kamysz – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej; Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych; Marcin Kierwiński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji; Tomasz Siemoniak – Minister–Członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych; Mariusz Błaszczak – Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość; Joanna Kluzik–Rostkowska – Poseł na Sejm, Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska; Michał Kobosko – Poseł na Sejm, Klub Parlamentarny Polska 2050 – Trzecia Droga; Krzysztof Paszyk – Poseł na Sejm, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga; Anna Maria Żukowska – Przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy); Stanisław Tyszka – Przewodniczący Klubu Poselskiego Konfederacja; Marek Jakubiak – Poseł na Sejm, Koło Poselskie Kukiz ’15. A także gen. Wiesław Kukuła – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.