Szef BBN: Musimy mieć w głowie najczarniejszy scenariusz, by móc go uniknąć - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.03.2024

Szef BBN: Musimy mieć w głowie najczarniejszy scenariusz, by móc go uniknąć

Musimy mieć w głowie najczarniejszy scenariusz, by móc go uniknąć. Niestety, w perspektywie najbliższych lat nad Europą wisi również ryzyko konwencjonalnej wojny, na którą musimy być przygotowani, po to, by móc jej uniknąć – mówił w TVN24 Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Minister Siewiera poproszony było rozwinięcie swoich wcześniej wypowiedzianych słów dotyczących sytuacji za wschodnią granicą: „Aby uniknąć wojny z Rosją kraje wschodniej flanki NATO mają trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji”.

– Nie chcę iść w stronę straszenia i budowania poczucia zagrożenia, które wymyka się nam spod kontroli, natomiast rzeczywiście obawiam się, że niedoceniane jest ryzyko załamania się frontu na Ukrainie – wyjaśnił Szef BBN. – Mam wrażenie, że w świecie Zachodu istnieje przekonanie, że Ukraina przy pewnych deficytach amunicji i uzbrojenia będzie spychana przez Rosję w stronę Dniepru i front wojny będzie się przesuwał, a wtedy będzie czas na podjęcie decyzji. Tymczasem w kategoriach wojskowych: jeżeli na którymkolwiek etapie nastąpi odcięcie od amunicji, choćby na krótko, może to doprowadzić do przełamania się frontu i wejścia Rosjan w oddziały tyłowe nieprzygotowane bezpośrednio do walki. W takich warunkach przełamanie się frontu miałoby katastrofalne skutki – tłumaczył Minister Siewiera.

Jak dodał, jest to dla Ukrainy „najczarniejszy scenariusz, który jest na stole i trzeba się z nim liczyć”.

– Jako Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważam, że w kwestii obrony powietrznej po swojej, NATO–wskiej stronie mamy jeszcze wiele do zrobienia – oświadczył Jacek Siewiera. – Powinniśmy w sposób znacznie bardziej asertywny podejść dziś do obrony wschodniej flanki NATO w przestrzeni powietrznej, to znaczy zacząć wykorzystywać pary dyżurne [myśliwców, gotowych do startu codziennie, przez całą dobę] do realizowania zadań obronnych, jeżeli pociski są skierowane w naszą stronę i trajektoria ich lotu wskazuje na możliwość naruszenia przestrzeni powietrznej NATO. One powinny być strącone.