Prezydent RP: Państwa Sojuszu powinny przeznaczać 3 proc. PKB na obronność - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.04.2024

Prezydent RP: Państwa Sojuszu powinny przeznaczać 3 proc. PKB na obronność

Zdecydowałem o wystosowaniu listu do wszystkich przywódców państw Sojuszu i Sekretarza Generalnego NATO J. Stoltenberga, gdzie sformułowana jest propozycja wraz z uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność i ustanowienie progu 3 proc. PKB w państwach Sojuszu jest zasadny – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów w 75. rocznicę powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

TREŚĆ LISTU

Prezydent przypomniał, że 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie został podpisany Pakt Północnoatlantycki. – Dzisiaj to największy na świecie Sojusz obronny państw demokratycznych, państw Zachodu, do którego należy od 25 lat także Polska – mówił.

Andrzej Duda wskazał, że kilka tygodni temu odbył wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie wraz z Premierem Donaldem Tuskiem spotkał się z Prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu, aby uczcić 25. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu. – Szczególnie dziś ważna jest nasza obecność w Sojuszu Północnoatlantyckim, w czasach gdy odrodził się rosyjski imperializm – podkreślił Andrzej Duda.  

Dodał, że Rosja od 2022 roku prowadzi pełnoskalową wojnę na Ukrainie, której początek sięga 2014 roku, gdy rozpoczęła się rosyjska okupacja Krymu, a także okręgu donieckiego i ługańskiego.

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA

Prezydent zwrócił uwagę, że Rosja wzmacnia swój potencjał militarny, czego dowodzi m.in. przeznaczanie 1/3 PKB na obronność, przestawienie gospodarki na tryb wojenny oraz budowanie wielkiej armii. – Rosja bez wątpienia stanowi dzisiaj wielkie zagrożenie dla wolnego świata – argumentował.

    Sojusz Północnoatlantycki i państwa wolnego świata muszą na to reagować, nie tylko wspierając Ukrainę – nie dopuszczając do tego, żeby Rosja wojnę na Ukrainie wygrała, bo tej wojny wygrać nie może – przede wszystkim finansowo i militarnie – mówił Prezydent.

Andrzej Duda wskazał na potrzebę wzmacniania bezpieczeństwa i obronności państw Sojuszu, poprzez budowę silnych i nowocześnie uzbrojonych armii. Podkreślił, że Polska obecnie wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, w tym na utrzymanie i modernizację polskiej armii, a także na zakupy sprzętu, które są realizowane w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej.

    Sojusz musi się umacniać jako całość. Potężną armię powinny mieć nie tylko Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja, ale wszystkie inne kraje powinny realizować jasną i klarowną politykę umacniania bezpieczeństwa, bo bezpieczeństwo NATO jest bezpieczeństwem kolektywnym – podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że przed wizytą w Stanach Zjednoczonych wystąpił z propozycją, aby poziom wydatków na obronność w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego został podniesiony z 2 proc. do 3 proc. PKB.

    Zdecydowałem o wystosowaniu listu do wszystkich przywódców państw NATO i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, gdzie na piśmie sformułowana jest ta propozycja wraz z uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność i ustanowienie progu 3 proc. PKB w państwach Sojuszu jest zasadny – mówił.

Podkreślił, że list otwiera dyskusję na temat zwiększenia wydatków na zbrojenia przed zbliżającym się jubileuszowym Szczytem NATO w Waszyngtonie. – To będzie na pewno długa debata, nie będzie trwała jedno czy dwa spotkania, bo musimy osiągnąć w tej sprawie konsensus. Wierzę w to, że taka decyzja zostanie podjęta – podsumował Prezydent.