Szef BBN spotkał się z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN spotkał się z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego

We wtorek, 3 lutego br., szef BBN Aleksander Szczygło spotkał się z płk Anatolem Tichoniukiem oraz płk Marianem Babuśką – przedstawicielami Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.

Spotkanie związane było z zapowiedzianymi zmianami w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych, planowanej nowelizacji ustawy dotyczącej zakwaterowania w Siłach Zbrojnych RP, wskaźnikowi bazowemu uposażeń oraz wpływowi „dziury budżetowej” na profesjonalizację.
Podczas rozmowy przedstawiciele Konwentu Dziekanów poinformowali, iż w trakcie spotkań i rozmów z kadrą zawodową WP docierają do nich wyrazy niepokoju oraz negatywne opinie żołnierzy związane z niesprecyzowanymi planami wydłużenia okresu służby niezbędnego do uzyskania minimalnych uprawnień emerytalnych.
Szef BBN zaznaczył, że 29 stycznia 2009 r. zwrócił się z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące tych koncepcji do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorza Schetyny oraz ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha.
Aleksander Szczygło powtórzył również opinię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego zdaniem planowane, niekorzystne dla żołnierzy i funkcjonariuszy, przepisy mogą doprowadzić do zachwiania normalnego działania służb mundurowych. Zwierzchnik Sił Zbrojnych jest zdania, iż gdyby takie regulacje weszły w życie, to osoby już dzisiaj posiadające uprawnienia emerytalne będą obawiały się stracić uprawnienia do pobierania korzystniejszych świadczeń i o wiele częściej mogą podejmować decyzje o odejściu ze służby. Lech Kaczyński uważa, że Rzeczpospolita Polska musi być dla swoich obywateli partnerem wiarygodnym. W tym kontekście szczególnie ważna jest wiarygodność Państwa wobec tych, którzy służąc jego bezpieczeństwu narażają własne zdrowie i życie. Dlatego nie powinno się w sposób niekorzystny zmieniać istotnych zasad, na których wstępowali oni do służby.
Szef BBN podkreślił także, iż podobne pogłoski pojawiające się w poprzednich latach skutkowały zawsze przyspieszonymi decyzjami o odejściu ze służby, więc bazując na negatywnych doświadczeniach z przeszłości powinniśmy modyfikować prawo tak, aby konsekwencją zmian nie było stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Szef BBN zaznaczył również, że doświadczenia innych państw pokazują, iż stabilny i preferencyjny system emerytalny jest jednym z najważniejszych elementów systemu motywacyjnego dla kandydatów do służby w mundurze.

  • fot. BBN
    fot. BBN