Szef BBN zapytał o działania ABW w sprawie prywatyzacji stoczni - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Szef BBN zapytał o działania ABW w sprawie prywatyzacji stoczni

We wtorek, 13 października br., szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło skierował do Sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacka Cichockiego, pisemne zapytanie dotyczące działań podjętych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w kwestii prywatyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni Gdyńskiej.

Zgodnie z ustawą o ABW (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy), jednym z priorytetowych zadań Agencji jest rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw godzących w podstawy ekonomiczne państwa.

Tymczasem, to Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło nieprawidłowości związane z prywatyzacją stoczni. Należy także nadmienić, że informacje uzyskane przez CBA stały się podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

W związku z zaistniałą sytuacją, szef BBN zwrócił się do nadzorującego służby specjalne ministra J. Cichockiego, z prośbą o udzielenie informacji – jakie faktyczne efekty przyniosły działania ABW.

Wcześniejsza korespondencja, prowadzona w tej sprawie między BBN a ABW, nie przyniosła żadnej odpowiedzi na to pytanie. Co więcej, minister Aleksander Szczygło, uznał wyjaśnienia ABW za niefortunne.

BBN zainteresowało się prywatyzacją ww. stoczni już przed kilkoma miesiącami, po uzyskaniu niepokojących sygnałów dotyczących informacji o potencjalnym nabywcy stoczni w Szczecinie i Gdyni.

W związku z powyższym, już 2 czerwca br. minister A. Szczygło zwrócił się do szefa ABW z pisemną prośbą o zweryfikowanie wspomnianych sygnałów oraz poinformowanie o wynikach ustaleń.

Po ponad miesiącu, 9 lipca br., do Biura wpłynęła odpowiedź z ABW. Zapewniono w niej, iż Agencja na bieżąco monitoruje restrukturyzację i prywatyzację polskich przedsiębiorstw sektora stoczniowego, informując także, że zadanie to zostało dołączone do zakresu działań ABW w ramach tzw. Tarczy Antykorupcyjnej.

W piśmie tym znalazło się również stwierdzenie, że „ABW nie jest jedyną służbą, w gestii której znajduje się monitorowanie, rozpoznawanie oraz przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom i nieprawidłowościom przy prowadzonych procesach prywatyzacyjnych”. Ponadto, ABW zasugerowała w treści swojej korespondencji, aby w celu uzyskania kompleksowej wiedzy dotyczącej takich postępowań, BBN zwróciło się z prośbą o informacje również od innych służb, instytucji i organów administracji państwowej.

Powyższe wyjaśnienie nadesłane z Agencji, minister A. Szczygło uznał za niefortunne. Odsyłanie BBN do innych instytucji w celu uzyskania kompleksowej wiedzy o zagrożeniach, może stwarzać – z pewnością mylne – wrażenie niesamodzielności i nieskuteczności ABW, w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania opisanym zagrożeniom.