Posiedzenie RBN dot. energetyki jądrowej i cyberbezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.04.2011

Posiedzenie RBN dot. energetyki jądrowej i cyberbezpieczeństwa

W czwartek 28 kwietnia br., w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem zaproszonych ekspertów. Podczas spotkania zostały omówione kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetyki jądrowej oraz cyberbezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem posiedzenia Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył prezes partii Polska Jest Najważniejsza Joannie Kluzik-Rostkowskiej akt powołania do składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Na poprzednim posiedzeniu (24 marca) RBN zajmowała się programem rozwoju polskiej energetyki. Dzisiejsze posiedzenie RBN dotyczyło głównie spraw bezpieczeństwa w związku z planowaną budową elektrowni jądrowych oraz inwestycji towarzyszących.

Podczas posiedzenia RBN Prezydent RP uzyskał wyjaśnienia od przedstawicieli rządu oraz zaproszonych gości w sprawie funkcjonowania obiektów jądrowych i ryzyk w przypadku awarii elektrowni. Przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej mają być zastosowane reaktory III generacji lub rozwiązania bardziej zaawansowane. Elektrownie III generacji są bezpieczniejsze w porównaniu z elektrowniami II generacji ze względu na wprowadzone zabezpieczenia związane m.in. z przypadkiem stopienia rdzenia.

Zagrożenia dla Polski wynikające z niekontrolowanego uwolnienia energii jądrowej związane są nie tyle z budową własnej elektrowni jądrowej (należy oczekiwać, iż spełnione zostaną wszelkie normy wynikające z porozumień międzynarodowych oraz przepisów krajowych), co z funkcjonującymi już elektrowniami w państwach trzecich, gdzie faktyczne standardy mogą odbiegać od perspektywicznych wymagań.

Podczas posiedzenia RBN omówiony został także projekt inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP w sprawie cyberbezpieczeństwa.

Cyberprzestrzeń staje się jednym z najistotniejszych obszarów funkcjonowania współczesnego państwa. Stąd konieczność tworzenia regulacji, które umożliwiają bezpieczne i efektywne działanie państwa, jego instytucji i podmiotów gospodarczych w tej przestrzeni. W Polsce prowadzone są prace nad strategiami i programami bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, nadal jednak pojęcie to nie znalazło swojego miejsca w polskim systemie prawnym.

Konieczność przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym stała się impulsem do stworzenia prezydenckiego projektu nowelizacji ustaw o stanach nadzwyczajnych poprzez wprowadzenie do ich treści zapisów dotyczących pojęcia cyberprzestrzeni oraz działań w cyberprzestrzeni, jako nowym środowisku bezpieczeństwa narodowego. Cyberprzestrzeń traktuje się jako przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzonych przez systemy teleinformatyczne wraz z powiązaniami między nimi i relacjami z użytkownikami.

Projektowana nowelizacja ustawy o stanach nadzwyczajnych będzie stanowić wsparcie dla działań rządu. Proponowane rozwiązania prawne mają bowiem uzupełniać i być kompatybilne z rządowymi propozycjami zawartymi w Programie ochrony cyberprzestrzeni RP na lata 2009-2011.

Podczas konferencji prasowej Prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział, że w tej kwestii BBN we współpracy z odpowiednimi ministerstwami prowadzi prace, które zbliżają się do finału. Prezydent wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji parlament zdoła przyjąć odpowiednie rozwiązania.

Bronisław Komorowski poinformował jednocześnie, że podczas następnego posiedzenia RBN rząd przedstawi informację o zamierzeniach dotyczących budowy wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Prezydent przypomniał, że ma to być jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w drugiej połowie 2011 roku.

 

W posiedzeniu RBN uczestniczyli:

 

  • Bronisław Komorowski – Prezydent RP
  • Grzegorz Schetyna – marszałek Sejmu RP
  • Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
  • Donald Tusk – prezes Rady Ministrów
  • Stanisław Koziej – szef BBN, sekretarz RBN
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Jerzy Miller – minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Bogdan Klich – minister obrony narodowej
  • Joanna Kluzik-Rostkowska – prezes Polska Jest Najważniejsza

Zaproszeni goście:

  • Aleksander Grad – minister skarbu państwa
  • prof. Andrzej Chmielewski – przewodniczący Rady Atomistyki, Politechnika Warszawska
  • prof. Władysław Mielczarski – Politechnika Łódzka, członek European Energy Institute
  • prof. Jan Popczyk – Politechnika Śląska, Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów
  • prof. Andrzej Strupczewski – wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego IEA Świerk.

Zobacz także: Posiedzenie RBN z 24 marca 2011 r. dot. bezpieczeństwa energetycznego Polski