Posiedzenie RBN dotyczące bezpieczeństwa podczas EURO 2012 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.01.2012

Posiedzenie RBN dotyczące bezpieczeństwa podczas EURO 2012

W czwartek 19 stycznia br. w siedzibie BBN odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego głównym tematem było bezpieczeństwo podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Wprowadzenie do dyskusji przedstawił minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki oraz minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Podczas posiedzenia omówiono zaawansowanie przygotowań koncepcji bezpieczeństwa EURO 2012. Za zakończony można uznać etap planistyczny i legislacyjny. Ponadto dla koordynacji dalszych działań przygotowawczych i realizacyjnych powołany został krajowy Komitet Koordynacyjny EURO 2012. Na jego czele stoi minister sportu i turystyki Joanna Mucha, współpracująca w tym zakresie w ministrem spraw wewnętrznych Jackiem Cichockim oraz ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim. W jego dyspozycji będą siły i środki systemu zarządzania kryzysowego: zarówno szczebla krajowego, jak i lokalnego.

Członkowie Rady zwrócili również uwagę, że wśród najważniejszych wyzwań, z którymi należy się liczyć w kontekście organizacji EURO 2012 są zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego wynikające z udziału dużych grup kibiców, ryzyka awarii i zakłóceń w systemach transportu, a także możliwość jednoczesnego wystąpienia zagrożeń związanych z przebiegiem EURO 2012, z klasycznymi zagrożeniami kryzysowymi, np. o charakterze powodziowym.

W czasie dyskusji szef BBN przedstawił także informację o zaawansowaniu prac nad prowadzonym przez BBN Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego. Minister Stanisław Koziej potwierdził członkom Rady, że zainicjowany ponad rok temu przegląd wkracza w końcową fazę – przygotowanie propozycji kierunków rozwoju i doskonalenia systemu bezpieczeństwa państwa.

Do tej pory opracowane zostały scenariusze kształtowania się warunków bezpieczeństwa Polski w perspektywie dwudziestu lat (z uwzględnieniem wariantów: realistycznego, optymistycznego i pesymistycznego) oraz możliwe opcje strategii operacyjnej.

Szef BBN mówił także, że zapewne w lipcu będzie gotowy raport końcowy, który powinien być merytoryczną bazą i impulsem do prac nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego oraz inicjatywami legislacyjnymi usprawniającymi funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa narodowego.

Bezpośrednio przed posiedzeniem Rady Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył akty powołania do jej składu marszałek Sejmu RP Ewie Kopacz, ministrowi spraw wewnętrznych Jackowi Cichockiemu, przewodniczącemu Ruchu Palikota Januszowi Palikotowi oraz przewodniczącemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszkowi Millerowi.

Po posiedzeniu Rady w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta i sekretarza RBN.

 

 

 

 

 

 

Odpowiadając na pytania przedstawicieli mediów prezydent zaznaczył, że podczas posiedzenia Rady pojawił się cały szereg pytań i elementów dyskusyjnych. - Do nich należała kwestia organizacji i systemu koordynowania przedsięwzięć z zakresu organizacji, przeprowadzenia, a także i bezpieczeństwa w czasie EURO 2012, gdzie wiodącą rolę odgrywa minister sportu - powiedział prezydent.

- Wszyscy trzymamy kciuki za panią minister, ale postanowiliśmy wspólnie także badać, na ile od strony organizacyjnej, organizacyjno-formalnej, także tworzenia narzędzi działania, Ministerstwo Sportu będzie w stanie udźwignąć tę wielką odpowiedzialność - podkreślił Bronisław Komorowski.

Zapowiedział też, że następne posiedzenie RBN poświęcone ocenie przygotowań do EURO 2012 i już wdrażanych rozwiązań odbędzie się w kwietniu.

Prezydent powiedział ponadto, że ważnym elementem posiedzenia RBN było to, że w czasie trwania rozgrywek EURO 2012 do Polski będą przyjeżdżać nie tylko kibice, ale także głowy państw i ważni przedstawiciele życia politycznego z różnych krajów.

- To wymaga również odpowiednich przygotowań. Więcej, wymaga także przygotowania pomysłu na swoistą dyplomację piłki nożnej, wymaga futbolowej dyplomacji, która jest znana na świecie i stosowana często z dużą korzyścią dla polityki państwa - powiedział prezydent.

RBN wyraziła przekonanie - relacjonował Bronisław Komorowski - że byłoby ze wszech miar korzystne, gdyby w ramach zespołu koordynującego przygotowanie i przeprowadzenie EURO 2012 była także zagwarantowana odpowiednia rola przedstawiciela MSZ.

Zdaniem prezydenta dobre przygotowanie rozgrywek to kwestia koordynacji działań wykraczającej poza organy władzy państwowej, wymagająca koordynacji w wymiarze ponadpaństwowym - współpracy z Niemcami, Czechami czy Ukrainą.

Przygotowanie mistrzostw - mówił prezydent - wymaga również podjęcia całego szeregu działań dotyczących ruchu wizowego, bezwizowego, stosowania przepisów Schengen i ich ewentualnego uelastyczniania. Jak zaznaczył prezydent, są to wszystko obszary działania resortu spraw zagranicznych.

 

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Rady:

  • Bronisław Komorowski – Prezydent RP
  • Ewa Kopacz – marszałek Sejmu RP
  • Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
  • Waldemar Pawlak – wiceprezes Rady Ministrów, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Stanisław Koziej – szef BBN, sekretarz RBN
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej
  • Jacek Cichocki – minister spraw wewnętrznych
  • Leszek Miller – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej
  • Janusz Palikot – przewodniczący Ruchu Palikota

a także:

  • Joanna Mucha – minister sportu i turystyki
  • Michał Boni – minister administracji i cyfryzacji
  • Michał Deskur – podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych