Posiedzenie RBN dotyczące szczytu NATO w Chicago - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.03.2012

Posiedzenie RBN dotyczące szczytu NATO w Chicago

W czwartek 15 marca br. w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematem był majowy szczyt NATO w Chicago, w tym strategia wobec Afganistanu. Wprowadzenie do dyskusji przedstawili minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

  • prezydent.pl
    prezydent.pl
  • prezydent.pl
    prezydent.pl
  • prezydent.pl
    prezydent.pl

Podczas posiedzenia RBN omówione zostały rola NATO w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski oraz główne wyzwania stojące przed Sojuszem w kontekście szczytu w Chicago, a wśród nich w szczególności: strategia operacyjna wobec Afganistanu (w tym kierunki dalszego zaangażowania międzynarodowego w tym kraju po 2014 r.), polityka zachowania dobrych relacji transatlantyckich w obliczu zmiany strategii obronnej USA, a także strategia transformacyjna uwzględniająca zapewnienie koniecznych zdolności wojskowych w warunkach kryzysu finansowego.

Na tym tle członkowie Rady omówili także polskie priorytety w ramach NATO, a zwłaszcza utrzymywanie skutecznych mechanizmów kolektywnej obrony (plany ewentualnościowe, ćwiczenia wojskowe, infrastruktura obronna, obrona przeciwrakietowa) oraz konsekwentne i bezwarunkowe wykonanie strategii wobec Afganistanu przyjętej na szczycie w Lizbonie, zakładającej zakończenie operacji wojskowej w 2014 r. Uznano za konieczne opracowanie polskiego planu strategicznego realizacji tego zadania, a także przygotowanie koncepcji ewentualnego polskiego zaangażowania we wspieranie Afganistanu po 2014 r.

Bezpośrednio po posiedzeniu Rady w Pałacu Prezydenckim odbył się briefing prasowy z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja.

Prezydent powiedział, że Polska będzie konsekwentnie opowiadała się za pełnym zrealizowaniem ustaleń ze szczytu w Lizbonie, to znaczy za jednoznacznym zakończeniem operacji militarnej w Afganistanie w 2014 r.  - I za konsekwentnym przestawianiem akcentów w ramach misji na szkolenie wojsk afgańskich - dodał.

Zaznaczył, że Polska jest strażnikiem tego, aby strategia z Lizbony była zrealizowana do końca i konsekwentnie. Gdyby pojawiły się pokusy, pomysły na przedłużanie obecności w Afganistanie, Polska będzie dysponowała własną strategią zakończenia misji i własną strategią wyprowadzenia wojsk – powiedział Bronisław Komorowski na briefingu prasowym. Jak dodał, fragmentem takich przygotowań będzie wizyta ministra obrony narodowej w Uzbekistanie. Zaznaczył, że chodzi o zapewnienie szlaków komunikacyjnych, zawarcie umów dwustronnych, a nie tylko w ramach NATO – jako całości.

- Jednocześnie minister spraw zagranicznych ma przedstawić RBN rządowy projekt naszej strategii działań na rzecz Afganistanu po 2014 r., czyli po wycofaniu wojsk - zapowiedział prezydent.

Prezydent był pytany o głosy dotyczące wcześniejszego zakończenia misji NATO wobec ostatniej masakry cywilów przez amerykańskiego żołnierza w prowincji Kandahar.

- Wydaje mi się, że wszelkie gwałtowne ruchy będące efektem mniejszych lub większych nieszczęść, dramatów, które się dzieją na teatrze działań militarnych w Afganistanie byłyby błędem. Sojusz przyjął m.in. także pod wpływem oczekiwań polskich strategię na zakończenie misji w 2014 r. i wcześniejsze przestawienie obecności żołnierzy na misję o zdecydowanym charakterze szkoleniowym. Trudno pod wpływem jednego naprawdę dramatycznego wydarzenia zmieniać strategię całego Sojuszu – odpowiedział Bronisław Komorowski. Zwrócił też uwagę, że procesu wycofania wojsk nie da się dokonać w perspektywie kilku miesięcy.

W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Rady:

  • Bronisław Komorowski – prezydent RP
  • Ewa Kopacz – marszałek Sejmu RP
  • Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
  • Donald Tusk – prezes Rady Ministrów, przewodniczący Platformy Obywatelskiej
  • Waldemar Pawlak – wiceprezes Rady Ministrów, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Stanisław Koziej – szef BBN, sekretarz RBN
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej
  • Jacek Cichocki – minister spraw wewnętrznych
  • Leszek Miller – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej
  • Janusz Palikot – przewodniczący Ruchu Palikota