Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat Euro 2012 oraz szczytu NATO w Chicago - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.05.2012

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na temat Euro 2012 oraz szczytu NATO w Chicago

W środę 16 maja br. odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematami były system bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz polskie stanowisko na szczyt NATO w Chicago.

Problematykę dotyczącą bezpieczeństwa podczas Euro 2012 przedstawili minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, który odpowiada za bezpieczeństwo turnieju finałowego i minister sportu i turystyki Joanna Mucha odpowiedzialna za osiągnięcie gotowości operacyjnej do przeprowadzenia turnieju. Szczegółowe kwestie organizacyjne przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych minister Michał Deskur.

W dyskusji omówiono największe zagrożenia i ryzyka, które mogą wystąpić podczas rozgrywek, w tym zwłaszcza zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego w miastach (na stadionach i w strefach kibica), gdzie będą odbywały się mecze, a także wyzwania i ryzyka związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przemieszczania się kibiców w czasie turnieju. Przedstawiono także informację o gotowości do ewentualnego wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP oraz współpracy ze służbami innych krajów, w tym współpracy z partnerem ukraińskim.

W drugiej części posiedzenia omówiono polskie stanowisko na szczyt NATO w Chicago, na którym polskiej delegacji będzie przewodniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Informację wprowadzającą do dyskusji przedstawili minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Polska opowiada się za konsekwentną realizacją lizbońskiej strategii w sprawie Afganistanu, która zakłada zakończenie misji ISAF w 2014 r. oraz przygotowanie nowego Planu Strategicznego dla Afganistanu po 2014 r. Ma on odzwierciedlać szkoleniowo-doradczy charakter przyszłego zaangażowania NATO. Ważnym z punktu widzenia Polski tematem jest artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego, który dotyczy kolektywnej obrony. Konieczne w tym względzie jest wypracowanie skutecznych mechanizmów jego implementacji m.in. poprzez prowadzenie ćwiczeń z udziałem wojsk, aktualizację planów ewentualnościowych oraz rozwój sojuszniczej infrastruktury obronnej. Istotną kwestią w tym kontekście jest zapewnienie zdolności do prowadzenia operacji w całym spektrum misji NATO, w tym operacji o dużej skali. Z kolektywną obroną terytorium państw członkowskich wiąże się także bezpośrednio budowa systemu obrony przeciwrakietowej.

Podczas posiedzenia zwrócono uwagę, że w obliczu nowej strategii obronnej USA, która zapowiada przeniesienie głównego zainteresowa-
nia strategicznego Stanów Zjednoczonych z Europy w rejon Azji i Pacyfiku, bardzo istotny jest rozwój zdolności militarnych europejskich państw NATO.

Bezpośrednio po posiedzeniu Rady w Pałacu Prezydenckim odbył się briefing prasowy z udziałem Prezydenta RP i sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja.

Apel o przeniesienie protestów na czas po Euro 2012

Prezydent Bronisław Komorowski ponownie zaapelował, aby zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 przebiegały w sposób jak najmniej zakłócony przez emocje wewnętrzne i przeniesienie radykalnych form protestu na czas po rozgrywkach.

- Nie ma żadnych sygnałów świadczących o istnieniu realnego zagrożenia zewnętrznego, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w czasie Euro 2012 w naszym kraju. Przyjąłem do wiadomości, że służby porządkowe – podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a także Siły Zbrojne, w zakresie możliwym z punktu widzenia ustaw, meldują gotowość do działania w obszarze bezpieczeństwa – powiedział prezydent na spotkaniu z mediami po posiedzeniu RBN. - Wyraźnie widać, że potencjalnym źródłem problemów, mogą być problemy natury komunikacyjnej - ocenił.

- Apelowałem o to, aby wszyscy potencjalni organizatorzy różnych protestów politycznych, społecznych przemyśleli możliwość przesunięcia wszelkich radykalnych form protestu na okres po rozgrywkach Euro 2012 - powiedział B. Komorowski.

Zdaniem prezydenta, jeśli protesty byłyby organizowane, trzeba będzie wykorzystać siły porządkowe do ich zabezpieczenia. - To mogłoby stanowić źródło podziału tych sił i ryzyko mniejszego bezpieczeństwa w skali kraju – dodał.

- Do ponowienia tego apelu skłania mnie również prosta konstatacja – przecież okres Euro 2012 wypłynie na spowolnienie tempa i ostrości życia politycznego, bo uwaga będzie zwrócona gdzie indziej – zaznaczył. I ocenił, że wszelkie lepiej lub gorzej uzasadnione formy protestu można przesunąć na czas po Euro 2012.

- Jeśli nie mój apel przekona potencjalnych organizatorów tego rodzaju radykalnych protestów, to mam nadzieję, że zrobią to badania opinii publicznej, z których wynika jednoznacznie, że 70 proc. obywateli chce, aby okres Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej był okresem spokoju politycznego i społecznego – podkreślił B. Komorowski.

Polskie stanowisko na szczyt NATO w Chicago

- Głównym polskim zadaniem, z którym jadę jest zadanie przekonywania, wpływania na bieg spraw tak, aby NATO pozostało w dalszym ciągu mocnym Sojuszem o charakterze militarnym, a nie Sojuszem przekształcającym się w Sojusz natury politycznej - powiedział prezydent.

Wskazywał też na potrzebę zabiegania o to, aby kryzys ekonomiczny ogarniający całość świata zachodniego miał jak najmniejszy wpływ na zmniejszanie lub spowolnienie przyrostu zdolności obronnych Sojuszu.

Zaznaczył, że decyzje ze szczytu w Lizbonie dotyczące zakończenia operacji militarnej w Afganistanie w 2014 roku powinny znaleźć odbicie w realnych decyzjach.

Szef BBN podkreślił, że utrzymanie podstawowej roli artykułu 5. o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników jest nie tyle przedmiotem sporu między sojusznikami, ile „kwestią rozłożenia akcentów”.

„Ze względu na położenie geostrategiczne jesteśmy na tę sprawę wyczuleni bardziej niż inni sojusznicy” – powiedział. Podkreślił, że podobne jak Polska stanowisko zajmują państwa bałtyckie, kraje Grupy Wyszehradzkiej, a także Norwegia, Turcja, Rumunia, również położone na obrzeżach obszaru traktatowego.

 





W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Rady:

  • Bronisław Komorowski – prezydent RP
  • Ewa Kopacz – marszałek Sejmu RP
  • Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
  • Donald Tusk – premier RP
  • Waldemar Pawlak – wiceprezes Rady Ministrów, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Stanisław Koziej – szef BBN, sekretarz RBN
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej
  • Jacek Cichocki – minister spraw wewnętrznych
  • Leszek Miller – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej