Prezydent mianował 6 nadinspektorów Policji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

24.07.2012

Prezydent mianował 6 nadinspektorów Policji

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości mianował na stopień nadinspektora sześciu funkcjonariuszy Policji:

  • inspektora Mariusza DĄBKA
  • inspektora Krzysztofa JAROSZA
  • inspektora Sławomira MIERZWĘ
  • inspektora Igora PARFIENIUKA
  • inspektora Tomasza POŁCIA
  • inspektora Wojciecha SOBCZAKA

Prezydent wspominał jedną ze swoich pierwszych podróży zagranicznych w 1989 r., kiedy towarzyszył premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu podczas wizyty w Londynie. - Pamiętam swoje myśli i zazdrość, którą odczuwałem patrząc m.in. na stosunek obywateli państwa brytyjskiego do banków, efektów własnej pracy, państwa, a także do policji - wspominał. I zaznaczył jednocześnie, że w Polsce zaszły takie zmiany, że dziś nie musimy zazdrościć Anglikom ich stosunku do policji, dziś możemy z dumą mówić o polskiej policji, która spełnia oczekiwania obywateli.

Bronisław Komorowski ocenił, że to zasługa nie tylko głębokich zmian ustrojowych w państwie polskim, ale - jak podkreślił - zasługa konkretnych ludzi, którzy potrafili wtedy wyznaczyć kierunki dobrych zmian, to też przede wszystkim zasługa samych policjantów, którzy taką pozycję policji i taką opinię w oczach obywateli konsekwentnie budują. - I budują z sukcesem - zaznaczył.

- Chciałbym dziś powiedzieć proste słowo "dziękuję" w imieniu polskiego obywatela za to, że dzięki waszej służbie możemy czuć się bezpieczni i silni - powiedział Bronisław Komorowski. Zaznaczył też, że policja pokazała skuteczność w czasie wielkiej imprezy sprawdzającej zdolności państwa polskiego - Euro 2012.

Prezydent życzył policji szczęścia do dowodzących służbą, także do osób, które w wymiarze politycznym kierują służbami. - Chcę życzyć, abyście zawsze mieli stawiane zadania do wykonania, realne zadanie. Mówię to także w kontekście myślenia z pewną perspektywą, myślenia o prewencji, a nie tylko o ściganiu samych przestępstw czy złych zachowań. Mam tu na myśli także doświadczenia płynące z Euro 2012, gdzie wysiłek wcześniej włożony w organizację, system prawa zaowocował skutecznym działaniem ludzi w mundurach policyjnych. Mówię to także w kontekście trwających prac nad ustawą o zgromadzeniach - mówił Bronisław Komorowski.

- Mam nadzieję, że nie czekając na następne kolizje, sytuacje trudne, bolesne i niepotrzebne uzbroimy policjantów w przekonanie, że państwo polskie zadbało wcześniej o to, aby imprezy masowe, zgromadzenia nie były organizowane tak, że to jest problem odpowiedzialności policjantów i ryzyko policjantów - dodał. - Chodzi o to, aby wcześniej tworzyć takie ramy prawa, które użycie policji czynić będą, jeśli nie zbędnym to przynajmniej niekoniecznym - wskazywał prezydent.

W uroczystości wzięli udział również m.in.: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz ministrowie i doradcy prezydenta.

***

Insp. Sławomir Mierzwa – ur.17 lutego 1964 r. w Busku-Zdroju. W Policji służy od 28 lat. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z 1 lutego 2012 r. został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. W trakcie służby został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.
 

Insp. Igor Parfieniuk – ur. 17 lipca 1958 r. w Białymstoku. W Policji służy od 27 lat. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z 7 lutego 2012 r. został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium oficerskiego Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. W trakcie służby odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.
 

Insp. Mariusz Dąbek – ur. 28 lipca 1971 r. w Chrzanowie. W Policji służy od 20 lat. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z 9 lutego 2012 r. został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W trakcie służby został odznaczony: Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant, Medalem Komisji Edukacji Narodowe, Brązowym i Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
 

Insp. Wojciech Sobczak – ur. 22 maja 1960 r. w Kutnie. W Policji służy od 24 lat. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z 13 lutego 2012 r. został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studium oficerskiego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W trakcie służby został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę oraz Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.
 

Insp. Krzysztof Jarosz – ur. 9 czerwca 1964 r. w Wadowicach. W Policji służy od 27 lat. Decyzją ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 20 stycznia 2010 r. został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W trakcie służby został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużony Policjant.
 

Insp. Tomasz Połeć – ur. 19 sierpnia 1969 r. w Gorlicach. W Policji służy od 24 lat. W styczniu 2008 r. został powołany na stanowisko głównego inspektora transportu drogowego. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W trakcie służby został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.