Order prezydenta Francji dla byłego Komendanta CSP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.12.2012

Order prezydenta Francji dla byłego Komendanta CSP

W czwartek 6 grudnia br. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się uroczystość wręczenia Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej insp. w st. spocz. Piotrowi Calińskiemu.

Piotr Caliński - komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w latach 1991-2001 i 2004-2006, a także jeden z twórców polskiego systemu szkolnictwa policyjnego - odebrał odznaczenie w obecności szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja z rąk attaché do spraw Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy Ambasadzie Francji w Warszawie Frédérica Ménarda.

Uhonorowanie to jest wyrazem podziękowania dla inspektora za niepodważalny wkład jaki wniósł on w budowę współpracy pomiędzy Narodową Policją RF a polską Policją, promowanie kontaktów między europejskimi akademiami policyjnymi poprzez udział w pracach Europejskiej Akademii Policyjnej i Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policyjnych, a także bezpośrednie współdziałanie w wymianie doświadczeń zawodowych służb policyjnych obydwu krajów.

Narodowy Order Zasługi RF jest nadawany obywatelom Francji, jak i obywatelom innych państw za wybitne zasługi cywilne i wojskowe.

***

Laudacja Pana Frédéric’a Ménard’a, Attaché do spraw Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy Ambasadzie Francji w Warszawie,  z okazji wręczenia insygniów kawalera Narodowego Orderu Zasługi Panu Piotrowi Calińskiemu,

 

Szanowny Panie Generale,

Szanowny Panie Caliński, Drogi Piotrze,

Drodzy Przyjaciele,

 

Zgromadziliśmy się tutaj w dniu dzisiejszym dzięki Panu generałowi Stanisławowi Koziejowi, Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, któremu bardzo za to dziękuję - aby uhonorować Pana, Panie Piotrze Caliński, inspektora policji w stanie spoczynku.

Mając na uwadze Pańskie przymioty, Francja zapragnęła wyróżnić Pana odznaczając insygniami kawalera Narodowego Orderu Zasługi, orderem stworzonym w 1963 roku przez Generała De Gaulle’a.

A zatem z ogromną przyjemnością, jako nowy Attaché do spraw Bezpieczeństwa Wewnętrznego przystąpię za chwilę do jego wręczenia. 

Ale najpierw przypomnijmy najistotniejsze etapy Pańskiej kariery.

W 1977 roku uzyskuje Pan tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Pana mieście rodzinnym. Wstępuje Pan w szeregi Policji i od razu kontynuuje Pan karierę uniwersytecką jako wykładowca procesu i prawa karnego na Wydziale Prawa w Szkole Policji w Pile, rozpoczyna Pan również Podyplomowe Studium Oficerskie uwieńczone nominacją oficerską.

Pomiędzy 1979 a 1982 rokiem stosuje Pan w praktyce swoją rozległą wiedzę prawniczą wypełniając obowiązki inspektora operacyjno-dochodzeniowego służby kryminalnej i zwalczania przestępczości gospodarczej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Pile.  

W 1982 roku, dysponując solidną znajomością terenu (jak mawia się u nas w Policji) Pańskie kompetencje są tak wysoko cenione, że Szkoła Policji w Pile znów zatrudnia Pana jako wykładowcę na Wydziale Prawa. Kolejne pokolenia słuchaczy uczęszczają na  Pańskie wykłady.

W 1990 roku zostaje Pan mianowany na stanowisko Zastępcy Komendanta ds. dydaktycznych Szkoły Policji w Pile.

W 1991 roku następuje konsekracja « policjanta-wykladowcy» : zostaje Pan mianowany Komendantem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Piastując to stanowisko rozpoczyna Pan owocną i intensywną współpracę z Francją i moimi szanownymi poprzednikami. Współpracuje Pan z licznymi francuskimi instytutami i szkołami policyjnymi, od szkół dla posterunkowych, poprzez Państwową Wyższa Szkołę Oficerów Policji aż do Wyższej Szkoły Policji kształcącej inspektorów Policji. Organizuje Pan kursy języka francuskiego w Akademii w Legionowie, wydaje Pan nawet w 1995 roku mały francusko-polski słownik terminów policyjnych (którego jeden egzemplarz posiadam!)

W 2001 roku światłe decyzje Pana zwierzchników, oparte na Pańskich kompetencjach, sprawiają, że opuszcza Pan drogie Pana sercu Centrum w Legionowie aby objąć obowiązki Zastępcy Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Zajmuje się Pan wówczas nadzorem nad wybranymi jednostkami terenowymi Policji, współpracą z Parlamentem, analizą i strategią rozwoju Policji, jak również audytem Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego MSW. Bywa Pan także przedstawicielem polskiej Policji w międzynarodowych placówkach naukowych i innych organizacjach szkoleniowych.  

W 2004 roku, wzbogacony o doświadczenia z pracy w Komendzie Głównej, ponownie obejmuje Pan stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Policji z zadaniem stworzenia w Legionowie Akademii Policyjnej w celu zapewnienia doboru i kształcenia kadry kierowniczej Policji. Projekt ten zostaje niestety porzucony w 2005 roku. 

W lutym 2006 roku, po 30 latach służby, podejmuje Pan decyzję o opuszczeniu szeregów Policji i o rozpoczęciu nowego życia w sektorze prywatnym. 

Ta nowa kariera zostaje również ukoronowana sukcesem, ponieważ wypełnia Pan aktualnie obowiązki Dyrektora Biura Audytu Wewnętrznego w grupie kapitałowej PSE Operator S.A. Niezwykle strategiczne stanowisko w jeszcze bardziej strategicznym przedsiębiorstwie!

Ta krótka prezentacja stanowi zaledwie zarys Pańskich kwalifikacji, ludzkich zalet i zawodowych kompetencji oraz Pańskiego rozległego doświadczenia.

Obejmując niedawno moje obowiązki, na początku września 2012 roku, miałem szczęście spotkać się z Panem po raz pierwszy w zeszłym tygodniu. Od razu zrozumiałem, dlaczego moi poprzednicy utrzymywali z Panem tak dobre relacje. Zdałem sobie sprawę, dlaczego Republika Francuska zdecydowała się Pana wyróżnić.

Przepraszam, że naruszę Pańską skromność, Piotrze… Odkryłem w Panu wspaniałego człowieka, o wielkiej kulturze, o niezwykłej otwartości umysłu i w dodatku przyjaciela Francji, dobrze znającego jej regiony i doskonale mówiącego po francusku (będę najszczęśliwszym człowiekiem na świecie jeśli mój polski osiągnie kiedyś Pański poziom opanowania języka Moliera).  

Ten medal jest ważnym medalem dla nas, Francuzów, ponieważ wszystkim oznajmia wielkie zasługi tego, który został nim wyróżniony. 

Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy wręczając Panu dziś ten medal i dziękuję Panu, Piotrze, bo to przyznane Panu odznaczenie symbolizuje odwieczną przyjaźń pomiędzy Francją i Polską.