Posiedzenie RBN nt. reformy systemu kierowania i dowodzenia SZ RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.01.2013

Posiedzenie RBN nt. reformy systemu kierowania i dowodzenia SZ RP

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęcone przedstawieniu założeń reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, odbyło się w środę 16 stycznia br. w siedzibie BBN. Szczegóły reformy przedstawił podczas posiedzenia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Dzięki reformie systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, armia uniknie dublowania funkcji pełnionych przez poszczególne struktury dowódcze oraz zaoszczędzi środki, które będą mogły zostać przeznaczone na jednostki liniowe.

Prace nad reformą systemu kierowania i dowodzenia polską armią wchodzą właśnie w fazę legislacyjną. Rada Ministrów przyjęła niedawno założenia do projektu stosownej ustawy.

Głównym celem zmian jest skupienie centralnych organów dowódczych wokół trzech podstawowych funkcji: planowania i nadzoru (Sztab Generalny), codziennego dowodzenia ogólnego (Dowództwo Generalne) oraz dowodzenia operacyjnego (Dowództwo Operacyjne). Te trzy instytucje będą podlegały Ministrowi Obrony Narodowej. Szef Sztabu Generalnego stanie się dla ministra organem pomocniczym w bezpośrednim kierowaniu dwoma dowództwami.

Zmiany pociągną za sobą zmniejszenie o połowę obecnej liczby centalnych organów dowódczych. Powstałe oszczędności finansowe i etatowe mają zostać skierowane do jednostek liniowych Wojska Polskiego. Uproszczeniu ulegną również procedury związane z dowodzeniem. Wzmocni się też cywilna kontrola nad Siłami Zbrojnymi, poprzez bezpośrednie podporządkowanie ministrowi obrony narodowej wszystkich konstytucyjnie najwyższych organów wojskowych.

Reforma pozwoli skonsolidować rozproszony dotychczas system dowodzenia i wdrożyć obowiązującą w krajach NATO ideę „połączonych struktur i połączonego działania”. Odpowiednie zmiany w prawie powinny wejść w życie w pierwszym półroczu bieżącego roku, natomiast pełne wdrożenie reformy ma nastąpić w roku 2014.

Temat reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi po raz pierwszy postawiony został na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego 5 kwietnia 2012 r. Dyskutowano wtedy nad przesłankami reformy oraz jej ogólnymi założeniami.

***

Po posiedzeniu RBN w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i sekretarza Rady ministra Stanisława Kozieja.

- Reforma to sprawa arcyważna dla przyszłości polskiego systemu obronnego, polskich sił zbrojnych - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. - Dziś armia liczy mniej niż 100 tys. i mamy siedem dowództw najwyższego szczebla, co jest absolutnie niezdrową sytuacją, wymagającą zmiany. Reforma ma na celu uproszczenie systemu dowódczego skrócenie procesu decyzyjnego, a więc jego usprawnienie – podkreślił prezydent.

Ocenił, że prace są na tyle zaawansowane, że ta absolutnie niezbędna reforma stanie się w najbliższym czasie rzeczywistością. Dziękował Szefowi BBN Stanisławowi Koziejowi oraz ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi za zgodną i dobrą współpracę, która – jak zaznaczył – zaowocowała już założeniami do reformy, a w najbliższym czasie zaowocuje rządowym projektem ustawy o zmianie sytemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi.

- Chciałbym, aby wzorem roku 2001, dzisiejsza opozycja wzniosła się ponad podziały, bieżące interesy partyjne i wspólnym wysiłkiem przeprowadziła tę ustawę przez sejm i partycypowała w dalszej dbałości i wrażliwości na potrzeby polskich sił zbrojnych i systemu obronnego – powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski wskazywał, że jeśli uda się zrealizować ten zamysł do końca, to będzie bardzo poważna reforma bardzo poważnego i ważnego obszaru funkcjonowania państwa polskiego.  To jest absolutnie niezbędne także, abyśmy mogli skuteczniej planować i skuteczniej rozwijać siły zbrojne, być także skuteczniejszymi na wypadek zagrożenia naszego kraju - ocenił.

***

W posiedzeniu RBN uczestniczyli:

  • Bronisław Komorowski – prezydent RP
  • Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
  • Donald Tusk – prezes Rady Ministrów, przewodniczący Platformy Obywatelskiej
  • Janusz Piechociński – wiceprezes Rady Ministrów, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
  • Stanisław Koziej – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej
  • Jacek Cichocki – minister spraw wewnętrznych
  • Leszek Miller – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej
  • Zbigniew Ziobro – przewodniczący Solidarnej Polski