Posiedzenie RBN nt. Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.03.2013

Posiedzenie RBN nt. Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE

W poniedziałek 4 marca br. w siedzibie BBN odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Referaty wprowadzające do dyskusji wygłosili: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz szef BBN minister Stanisław Koziej.

Bezpośrednio przez rozpoczęciem posiedzenia Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

Celem posiedzenia RBN było wypracowanie stanowiska Polski w kwestii WPBiO, w obliczu planowanego na grudzień br. spotkania Rady Europejskiej poświęconego tej tematyce.

W otoczeniu Unii Europejskiej (na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej) zachodzą procesy, które stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy. Wciąż nierozwiązane pozostają problemy we wschodnim sąsiedztwie UE (m.in. zamrożone konflikty w Gruzji i Mołdawii). Jednocześnie obserwujemy stopniową ewolucję polityki i strategii bezpieczeństwa USA. W obliczu tych zjawisk konieczne jest podjęcie przez UE bardziej spójnej polityki bezpieczeństwa.

Tymczasem w ostatnich latach WPBiO przeżywa kłopoty. Powodem tego jest nie tylko kryzys ekonomiczny, który wymusza ograniczanie nakładów na obronność, ale także częściowa dezaktualizacja powstałej w 2003 r. Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa. Prezydent RP podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium w lutym 2012 r. wezwał do uaktualnienia strategicznych fundamentów UE z uwzględnieniem współczesnych wyzwań. W tym duchu problematyka polityki bezpieczeństwa poruszana jest w relacjach z sojusznikami w ramach Unii (m.in. w ramach Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej) zarówno na spotkaniach głów państw, jak i w kontaktach z sojusznikami: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Członkowie RBN uznali za zasadną potrzebę nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa, a w tym konieczność ustanowienia systemowych mechanizmów NATO-UE.

W posiedzeniu RBN uczestniczyli:

  • Bronisław Komorowski – Prezydent RP
  • Ewa Kopacz – marszałek Sejmu RP
  • Bogdan Borusewicz – marszałek Senatu RP
  • Stanisław Koziej – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  • Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych
  • Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej
  • Bartłomiej Sienkiewicz – minister spraw wewnętrznych
  • Michał Boni – minister administracji i cyfryzacji
  • Leszek Miller – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej
  • Zbigniew Ziobro – przewodniczący Solidarnej Polski

Po posiedzeniu RBN w Pałacu Prezydenckim odbył się briefing prasowy sekretarza RBN ministra Stanisława Kozieja.

- Jest szansa na to, że rok 2013 będzie rokiem Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego na konferencji po posiedzeniu Rady. Jak dodał, wynika to z faktu, że w grudniu tego roku odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone problematyce bezpieczeństwa i obrony.

Minister zwrócił uwagę, że do tego posiedzenia należy się dobrze przygotować i – jak zaznaczył - temu właśnie celowi służyło spotkanie w ramach RBN – rozpoczęciu polskich przygotowań do tej problematyki.

Stanisław Koziej podkreślił, że UE stoi przed wieloma wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa, które mają różny charakter rozpoczynając od codziennych kłopotów ze wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony. One – zaznaczył minister – są częściowo związane z kryzysem ekonomicznym, finansowym, w jakim UE się znajduje. - Ale one są też następstwem zdezaktualizowania się drogowskazu strategicznego UE, jakim jest strategia bezpieczeństwa z 2003 r. – akcentował minister.

Stanisław Koziej relacjonował, że na posiedzeniu RBN wskazywano także wśród problemów, jakie nowa polityka bezpieczeństwa UE powinna rozstrzygnąć jest współdziałanie między NATO i UE. - Dzisiejsze zasady tej współpracy są niewystarczające, z reguły oparte na decyzjach ad hoc, tymczasem potrzebne są systemowe mechanizmy – ocenił.

Minister mówił również, że ważną kwestią jest sprawa przemysłów obronnych państw europejskich. W jego ocenie, Europa stoi przed wyzwaniem konsolidacji tych przemysłów, sprostania konkurencji w wymiarze światowym. Stanisław Koziej poinformował, że prezydent zlecił BBN przygotowanie analizy i raportu na temat przyszłości przemysłów obronnych w Europie i na tym tle polskiego przemysłu obronnego.