Prezydent odebrał insygnia orderów - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent odebrał insygnia orderów

Nowo zaprzysiężony Prezydent RP Bronisław Komorowski odebrał
insygnia Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego

W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk, ministrowie, byli Prezydenci Aleksander Kwaśniewski i gen. Wojciech Jaruzelski, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.

Wśród gości obecni byli także Leszek Balcerowicz oraz przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, Prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule, jako Wielki Mistrz Orderu.

Były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski odczytał proklamację stwierdzającą, że Komorowski, jako Prezydent, został włączony w poczet Kawalerów Orderu Orła Białego i stał się jego 14. Wielkim Mistrzem.

Chrzanowski przypomniał, że Kapituła przyznała Order Orła Białego papieżowi Janowi Pawłowi II. - Wydaje się, iż to, że ostatni okres orderu Orła Białego, poczet jego Kawalerów, rozpoczęła właśnie ta osoba, niewątpliwie przy podejmowaniu decyzji zobowiązuje - podkreślił. Jan Paweł II był pierwszym Kawalerem Orderu po jego reaktywacji w 1992 roku. Chrzanowski jest najdłużej urzędującym członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

Na koniec uroczystości Prezydent przyjął gratulacje i życzenia od marszałków: Sejmu - Grzegorza Schetyny i Senatu - Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska, byłych Prezydentów: Aleksandra Kwaśniewskiego i gen. Wojciecha Jaruzelskiego, b. premierów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Józefa Oleksego, Leszka Millera i Kazimierza Marcinkiewicza.

Nowemu Prezydentowi gratulowali też: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele innych kościołów i związków wyznaniowych obecnych w naszym kraju, m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Bronisław Komorowski przyjął życzenia również od szefów najważniejszych instytucji państwowych, w tym prezesa NIK Jacka Jezierskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, a także przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i środowisk kombatanckich, członków Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militarii. Na koniec Bronisław Komorowski podszedł do wdowy po Prezydencie Kaczorowskim i uścisnął jej dłoń.

Bronisław Komorowski zapewnił podczas uroczystości, że dołoży wszelkich starań, by przyznawać wyróżnienia, których insygnia odebrał, w sposób sprawiedliwy. - Chciałem zapewnić państwa, że dołożę wszelkich starań, aby być w tych wyróżnieniach wielkich, honorowych wyróżnieniach w stopniu maksymalnie pełnym sprawiedliwym. Tak, by nagradzać za zasługi, nie karać za winy - powiedział Prezydent.

Jak zaznaczył, "Polska jest tak wielką sprawą, że różne błędy, różne zakręty życiowe ludzi, Polaków chętnie puszcza w niepamięć". - Polsce jest potrzebne, aby trwała pamięć o czynach dobrych. Tych czynów dobrych w naszej ojczyźnie jest naprawdę bardzo, bardzo wiele - powiedział.

Zauważył, że podczas uroczystości obecni są ludzie o różnych orientacjach politycznych i życiorysach. Zaznaczył, że są oni jednak "skupieni myślą o Ojczyźnie". - Służyli jej jak potrafili i służyli w moim przekonaniu najlepiej jak mogli - ocenił.

Uroczystość odbyła się w najbardziej reprezentacyjnej Sali Zamku - Sali Wielkiej. Zdobią ją miecz Stanisława Augusta Poniatowskiego z głową orła w rękojeści, łańcuch Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Chorągiew Prezydenta RP z wizerunkiem orła białego.
 

***

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Order Odrodzenia Polski - ustanowiony w 1921 r. - nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.

Źródło: PAP

  • 132.45 KB
  • 66.62 KB
  • 63.05 KB
  • 64.9 KB
  • 113.91 KB
  • 65.24 KB
  • 68.89 KB
  • 87.04 KB
  • 75.69 KB
  • 81.59 KB
  • 104.71 KB
  • 74.14 KB
  • 105.64 KB
  • 58.78 KB
  • 68.9 KB