NATO Week - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z obchodami  20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w przedsięwzięciach w ramach cyklu "NATO Week". Prezydent odwiedził poligony w Żaganiu i Orzyszu, wziął udział w odprawie kierowniczej kadry MON oraz Sił Zbrojnych RP, złożył wizytę w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie oraz w Pradze, gdzie wspólnie z Prezydentami Czech, Węgier i Słowacji wziął udział w uroczystościach rocznicowych. Prezydent spotkał się także z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz wręczył nominacje na pierwsze stopnie generalskie i admiralski.

 

4 marca 2019 r.

Wizyta Prezydenta RP w  Żaganiu

Prezydent spotkał się z żołnierzami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybyła do Polski w połowie lutego br. z Fort Riley w stanie Kansas. To czwarta zmiana amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team). ABCT liczy ok. 4 tys. żołnierzy i ok. 1600 pojazdów różnego typu. Amerykańskie brygady pancerne przebywają na tzw. wschodniej flance NATO rotacyjnie od stycznia 2017 r. w ramach operacji Atlantic Resolve.

 

6 marca 2019 r.

Wizyta Prezydenta RP w Orzyszu

Na poligonie w Orzyszu Prezydent spotkał się z żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierzami z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tworzącymi Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO, w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance.

 

7 marca 2019 r.

Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP

Prezydent RP uczestniczył w dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Po raz pierwszy w historii odprawa odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa była kontynuacją zeszłotygodniowego spotkania, które odbyło się przy okazji szczytu prezydentów państw wschodniej flanki NATO w Koszycach. Wizyta szefa Sojuszu w Warszawie miała związek z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

 

11 marca 2019 r.

Wizyta Prezydenta RP w Korpusie Północno-Wschodnim

Prezydent złożył wizytę w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Obecnie korpus tworzony jest przez personel z 16 państw - 3 kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska; a także: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Węgry, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA. Jest to najważniejsza struktura sił NATO na wschodniej flance.

 

12 marca 2019 r.

Wizyta Prezydenta RP w Republice Czeskiej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wraz z Prezydentem Republiki Czeskiej Milošem Zemanem, Prezydentem Republiki Słowackiej Andrejem Kiską oraz Prezydentem Republiki Węgier Jánosem Áderem, wziął udział w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, które odbyły się w Pradze.

 

13 marca 2019 r.

Nominacje generalskie i admiralska

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda wręczył nominacje pięciu oficerom Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie i admiralski.

 

***

NATOOrganizacja Traktatu Północnoatlantyckiego lub potocznie Pakt Północnoatlantycki – układ wojskowy zawarty 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie (wszedł w życie 24 sierpnia 1949 roku). Głównym celem sojuszu była obrona przed atakiem ZSRR, po którego rozpadzie w 1991 roku podjęła działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się konfliktów regionalnych m.in. w Jugosławii. Obecnie NATO liczy 29 członków, a wśród nich są m.in. Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Norwegia Turcja, Grecja i kraje Beneluksu. 12 marca 1999 roku do sojuszy przystąpiła wraz z Czechami i Węgrami także Polska. Uroczyste podpisanie dokumentów nastąpiło w mieście Independence w amerykańskim stanie Misourri. Ze strony polskiej dokumenty podpisał minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.