Prezydenci Polski i Republiki Korei rozmawiają o współpracy wojskowej i gospodarczej
W kolejnym dniu wizyty w Republice Korei Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem. Czwartkowa rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej i wojskowej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że "wkrótce będą ogłoszone kolejne dobre informacje, jeśli chodzi o współpracę militarną – myślę o współpracy przemysłów zbrojeniowych", związane z polonizacją sprzętu.
"Podzieliłem się z Prezydentem Republiki Korei moimi niepokojami związanymi z działaniami, które powodują tu, na Półwyspie Koreańskim, wzrost poczucia zagrożenia. Zapewniłem, że Polska jako państwo neutralne będzie ze swojej strony czyniła wszystko, by te niepokoje były jak najmniejsze – i aby pokój na Półwyspie Koreańskim był utrzymany – oświadczył Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu dwustronnych rozmów z Prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem. Jak dodał, sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest obserwowana z uwagą także nad Wisłą. Przypomniał, że Polska jest od 1953 roku członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.
Tematem rozmów obu przywódców była też sytuacja na Ukrainie – Andrzej Duda przekazał "jak wygląda stan rosyjskiej inwazji i kto w niej uczestniczy”.
Czwartkowa rozmowa dotyczyła też współpracy gospodarczej i wojskowej. Yoon Suk–yeol wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku podpisany zostanie drugi kontrakt na dostawę do Polski czołgów K2. Pierwsza umowa została zawarta dwa lata temu i dotyczy 180 czołgów, które są sukcesywnie dostarczane do Polski. Andrzej Duda dodał, że już dziś na stanie polskiej armii jest blisko 70 koreańskich czołgów K2, ponad 40 wyrzutni Chunmoo, około 100 armatohaubic K9. "A to tylko niewielka część tego wyposażenia, która w ramach zawartych umów ma się znaleźć w zasobach polskiej armii w ramach modernizacji, a przede wszystkim wzmocnienia jej potencjału" – dodał. Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki staraniom MON i współpracowników Prezydentów oraz rozmowom toczonym na najwyższym szczeblu "wkrótce będą ogłoszone kolejne dobre informacje, jeśli chodzi o współpracę militarną – myślę o współpracy przemysłów zbrojeniowych". "Będą one związane z tzw. polonizacją wyposażenia, które jest produkowane na potrzeby Wojska Polskiego przez koreańskie firmy" – dodał.
Koreański biznes jest dziś największym azjatyckim inwestorem w Polsce. Koreańskie firmy zatrudniają w Polsce ponad 35 tys. pracowników i są ważnym dla naszego rynku pracodawcą. Kolejne przedsięwzięcia oznaczałyby, podkreślił Prezydent RP, kolejne miejsca pracy w Polsce, ale też możliwość oferowania efektów polsko-koreańskiej produkcji na europejskim rynku. Współpraca handlowa, zaznaczył polski przywódca, dotyczy nie tylko przemysłu zbrojeniowego, ale też m.in. chemicznego i kosmicznego.
Andrzej Duda zwrócił równocześnie uwagę na dysproporcje w dwustronnej wymianie handlowej. Wyraził nadzieję na zwiększenie eksportu z Polski do Korei Płd., podkreślając, że jest to ważne dla polskiego przemysłu obronnego. "Cieszymy się bardzo, że niedawno został zawarty kontrakt na dostawę dronów z Polski na potrzeby rynku koreańskiego" – stwierdził. Jak dodał, liczy też na to, że nabywców na tutejszym runku znajdą wkrótce np. polskie roboty autonomiczne, które służą rozminowaniu niebezpiecznych ładunków.
Wcześniej Para Prezydencka złożyła na Cmentarzu Narodowym w Seulu wieniec przed Pomnikiem Pamięci poświęconym bohaterom i patriotom, którzy oddali życie za ojczyznę. Po południu (lokalnego czasu) Andrzej Duda spotkał się z Premierem Republiki Korei Han Duck–soo.
Jutro Andrzej Duda odwiedzi zakłady Hyundai Rotem, producenta czołgów K2 oraz Hanwha Aerospace, produkujące armatohaubice K9 i wyrzutnie rakiet Chunmoo oparte na pojazdach Jelcz.
Prezydentowi RP towarzyszą Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak oraz Doradca Rafał Kos.