Nominacje generalskie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.11.2024

Nominacje generalskie w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje generalskie żołnierzom Wojska Polskiego, a także funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Nie przez przypadek ta nominacja odbywa się dziś jednocześnie dla żołnierzy Wojskiego Polskiego i funkcjonariuszy oraz oficerów Policji i Straży Pożarnej. Dziś znakomicie wiemy – obserwując, co dzieje się na Ukrainie i obserwując, co musimy robić, żeby obronić naszą wschodnią granicę przed hybrydowym atakiem z Białorusi – że dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej musicie wszyscy służyć razem i synergia waszej służby ma dla bezpieczeństwa Polski i Polaków znaczenie fundamentalne. Dlatego cieszę się, że możemy te nominacje wręczyć wszystkim Panom jednocześnie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, mianował 12 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski.

Na stopień generała broni mianowany został:

  • generał dywizji Dariusz Parylak – Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny–Wschód.

Na stopień generała dywizji i wiceadmirała mianowani zostali:

  • generał brygady Tomasz Dominikowski – Dowódca Garnizonu Warszawa;
  • generał brygady Jarosław Górowski – Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód;
  • generał brygady Jacek Ostrowski – Inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
  • kontradmirał Jarosław Wypijewski – Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Na stopień generała brygady mianowani zostali:

  • pułkownik Marcin Adamski – Dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża;
  • pułkownik Tomasz Białas – Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej;
  • pułkownik Tomasz Lenart – Zastępca Dowódcy Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (Coalition Air Operaction Center – CAOC) w Uedem w Niemczech;
  • pułkownik Piotr Lisowski – Dowódca Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG;
  • pułkownik Jacek Perkowski – Zastępca Szefa Inspektoratu – Szef Sztabu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych;
  • pułkownik Mieczysław Spychalski – Dowódca 10. Brygady Logistycznej;
  • pułkownik Wojciech Tański – Komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego – Komendant Rejonu Zabezpieczenia Medycznego Wojsk.

Prezydent RP Andrzej Duda nadał stopnie generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz trzem oficerom Policji. 

Na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji na stopień nadinspektora Policji mianowani zostali:

  • insp. Kamil Borkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku;
  • insp. Tomasz Michułka – Zastępca Komendanta Głównego Policji;
  • insp. Tomasz Olczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Na podstawie art. 51 ust. 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej na stopień nadbrygadiera awansowani zostali:

  • st. brygadier Marek Hajduk – Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP;
  • st. brygadier Paweł Kielar – Opolski Komendant Wojewódzki PSP;
  • st. brygadier Wojciech Kruczek – Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że od kilku lat uroczystości wręczenia nominacji generalskich mają "wielki ciężar gatunkowy”. "Łatwo służy się bezpieczeństwu państwa, które w żaden sposób nie wygląda na zagrożone, ale te czasy minęły" – zauważył. Wyrażając nadzieję, że dla Polski wrócą jeszcze "czasy spokoju”, Prezydent przypomniał, że dziś za wschodnią granicą toczy się pełnoskalowa wojna, która tak naprawdę zaczęła się w 2014 r.

Prezydent podkreślił, że przyjmując nominację generalską, "przyjmuje się nie tylko wspaniały akt wprowadzający żołnierza czy funkcjonariusza do wąskiego i elitarnego klubu generalicji Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim bierze się wielką odpowiedzialność za Jej bezpieczeństwo, za Jej byt, być może za Jej istnienie i przetrwanie".

CAŁE WYSTĄPIENIE

 

Dzisiaj z taką pieczołowitością, wydając pieniądze z budżetu RP, umacniamy bezpieczeństwo przez rozbudowywanie i modernizowanie armii, ale też służb, które na co dzień strzegą bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. To pierwszoplanowe Panów zadanie: dbanie o te procesy, by toczyły się jak najefektywniej, by nasz żołnierz jak najlepiej umiał wykorzystać swój sprzęt, by otrzymywał taki sprzęt, który rzeczywiście jest mu potrzebny.

"Nie szczędzimy sił. 4,7 proc. wydatków na obronność w przyszłym roku to kwota gigantyczna" – podkreślił Prezydent i podziękował Wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi–Kamyszowi i całej większości parlamentarnej za kontynuowanie tych wydatków. "To świadczy o wielkiej odpowiedzialności za Rzeczpospolitą"– mówił.

Andrzej Duda przypomniał, że w parlamencie znajduje się projekt ustawy, który Prezydent przygotował z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia państwa. "Ta ustawa ma ułatwić, a w wielu przypadkach umożliwić Panom Generałom i waszym podwładnym sprawne funkcjonowanie" – zaznaczył.

W uroczystości uczestniczyli Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera wraz z Kierownictwem Kancelarii.

Jutro w Warszawie zaplanowano centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W południe Prezydent z Małżonką wezmą udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.