Obchody Narodowego Święta Niepodległości - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.11.2024

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 r., po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, jak było przez wieki, ale także w znaczeniu politycznym. Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska, my Naród Polski – częścią wielkich wspólnot międzynarodowych: Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa – Sojuszu Północnoatlantyckiego, na czele którego stoją Stany Zjednoczone.

Główne uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem Prezydenta oraz Małżonki Agaty Kornhauser–Dudy zostały zorganizowane w południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart.

Andrzej Duda wskazywał, że Polska jest częścią wspólnot, w tworzeniu których sama uczestniczyła – Bukaresztańska Dziewiątka w ramach NATO czy Inicjatywa Trójmorza w ramach UE.

Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich. Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że jeżeli będziemy silni, odpowiedzialni to będzie trwał pokój w naszej części Europy, przetrwamy wszystkie zawieruchy dziejowe i będzie także trwała niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita.

CAŁE WYSTĄPIENIE

Andrzej Duda dziękował kolejnym Prezydentom USA, że przyjeżdżają do Polski i „powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy odrodził się rosyjski imperializm, który dzisiaj próbuje zniszczyć naszego sąsiada, którego ze wszystkich sił wspieramy, i który – wierzymy w to głęboko – będzie wraz z nami także częścią wolnego świata”. – Bo dzięki wolnemu światu i wsparciu obroni się przed rosyjską agresją – dodał.

Ale – jak podkreślał – przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo.

– Dzisiaj patrzą na nas Ojcowie Niepodległości i ci, którzy prowadzili zabiegi polityczne, i ci, którzy realizowali działania militarne, jak marszałek Józef Piłsudski; patrzą na to jak w odpowiednim momencie zaczęliśmy modernizację i umacnianie polskiej armii, jak konsekwentnie ponosimy – my, całe polskie społeczeństwo, cały naród – wyrzeczenie, jakim są ogromne wydatki na obronność. Po to, by zapewnić bezpieczeństwo, byśmy nie musieli walczyć, by nikt nie odważył się nas napaść. Jak stało się to w 1939 roku, kiedy zaniedbano tę sprawę – mówił.

Dziś nie mam żadnych wątpliwości, że potrzebujemy dobrej i owocnej współpracy euroatlantyckiej. Mrzonką jest – jak wydaje się niektórym – że dzisiaj Europa jest w stanie zapewnić sobie sama bezpieczeństwo.

Jego zdaniem wobec odradzającego się rosyjskiego imperializmu raczej nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa bez Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza przy obecnym, cały czas jeszcze niskim poziomie wydatków na obronność.

Podczas uroczystości podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewany został hymn, a także odczytano Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy. Później Prezydent złożył na płycie GNŻ wieniec od Narodu.

Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła Minister Małgorzata Paprocka, Szef KPRP wraz z kierownictwem Kancelarii.

Upamiętnienie Ojców Niepodległości

Rano Prezydent złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. 

Ordery z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W Belwederze Prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem – uhonorowani zostali prof. Ryszard Legutko oraz prof. Henryk Skarżyński.

Lista odznaczonych

Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej

Później Andrzej Duda z Małżonką udali się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie została odprawiona Msza święta za Ojczyznę.

Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości, która została ofiarowana polskim kardynałom przez papieża Piusa IX w 1867 r., podczas uroczystości kanonizacyjnych św. Jozafata Kuncewicza.

Świecę Niepodległości po raz pierwszy zapalił Prezydent RP Andrzej Duda 3 czerwca 2018 r. Ogień, który posłużył do zapalenia świecy, pochodził ze znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a przeniesiony został przez harcerzy w procesji z relikwiami świętej siostry Faustyny.

W 1920 r. Prymas Polski kardynał Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kardynałem Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela. W 2018 r. – zgodnie z decyzją metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza – w dniu XI Święta Dziękczynienia znalazła swoje miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.

Wieczorem Pałac Prezydencki podświetlono w barwach narodowych a Prezydent tuż przed odlotem do Baku na szczyt klimatyczny podziękował za wspólne świętowanie: 

Dziękuję wszystkim Rodakom, którzy wzięli dziś udział w uroczystościach w całym kraju. Dziękuję tysiącom Polaków za obecność w Warszawie, za uświetnienie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie las biało–czerwonych flag towarzyszył nam i obecnym tam żołnierzom.

10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, powrócił do Warszawy. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.