Szef BBN na podpisaniu umowy na "Ratownika" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.12.2024

Szef BBN na podpisaniu umowy na "Ratownika"

"Ratownik" to jednostka bez której nie funkcjonuje żadna licząca się Marynarka Wojenna na świecie. Tymczasem bez Marynarki Wojennej nie może istnieć żaden liczący się na świecie kraj, którego bezpieczeństwo zależy od morza - podkreślił Szef BBN Jacek Siewiera, który wziął udział w piątkowym podpisaniu umowy na pozyskanie dla Marynarki Wojennej RP okrętu ratowniczego w ramach programu "Ratownik".

W piątek w Akademickim Centrum Technologii Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni członek zarządu PGZ S.A. Jan Grabowski oraz szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel podpisali umowę na pozyskanie dla Marynarki Wojennej RP okrętu ratowniczego w ramach programu "Ratownik". W uroczystości wziął udział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Minister po podpisaniu umowy podkreślił, że bezpieczeństwo Polski zależy od Bałtyku i dodał, że przez wiele lat i wiele rządów Marynarka Wojenna zmagała się z niedoborem sprzętu, kadr i szkolenia, a przede wszystkim właściwego planowania. Ten obraz jednak się zmienia, a Marynarka Wojenna nabywa kolejne jednostki. "To nie jest okręt, jak każdy. Nie da się go kupić z półki. Nie da się pójść do marketu i go po prostu nabyć. Jego trzeba wytworzyć" - zaznaczył i dodał, że taki okręt pozwoli ratować ludzi z 100, 150 i 200 metrów głębokości w trakcie operacji nurkowych, które trwają tydzień.

Stwierdził też, że wraz ze zmianą wagi regionu bałtyckiego, krajów nordyckich, bałtyckich i roli Polski we wschodniej flance NATO zmienia się również rola Bałtyku.

Zgodnie z umową, cięcie blach nowej jednostki powinno nastąpić w ciągu 12 miesięcy od zawarcia kontraktu, a położenie stępki dwa miesiące później. Natomiast wodowanie zostało zaplanowane na rok 2027. Okręt ma być gotowy do służby w 2029 roku. ORP "Ratownik” ma mieć niemal 100 m długości i 19 m szerokości, wyporność 6500 t, a zasięg 6000 Mm. Załoga Ratownika liczyć będzie 100 osób. Na pokładzie jednostki znaleźć ma się lądowisko dla śmigłowca, a w wyposażeniu m.in. pojazdy podwodne, urządzenia hydrologiczne czy gaśnicze. Jednostka zasili 3. Flotyllę Okrętów.