Centralne Obchody Dnia Strażaka
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki wziął udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka. Podczas uroczystości, które odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent RP wręczył funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej awanse generalskie, odznaczenia państwowe oraz flagi RP.
Polskich strażaków cechuje odwaga i profesjonalizm. Trzeba mieć ogromną odwagę, aby każdego dnia poświęcać swoje życie, zdrowie dla drugiego człowieka.
Prezydent dziękował strażakom za obecność tam, gdzie ich potrzebują obywatele. "To wprost wypływa z życiorysu Waszego wspaniałego patrona, św. Floriana, który żył w III wieku i oddał życie za wartości, za wiarę i w geście lojalności wobec swoich kompanów, chrześcijan prześladowanych wówczas w Cesarstwie Rzymskim" – zauważył.
#NaŻywo | Warszawa. Centralne Obchody Dnia Strażaka. https://t.co/8C2JSLnBay
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) May 4, 2026
Zaznaczył, że strażacy słyną właśnie z odwagi, gotowości do ofiary oraz oddawania zdrowia i życia za drugiego człowieka. Jak dodał, trudno się więc dziwić, że to strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym w Polsce.
***
Na stopień nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej awansowani zostali:
- st. bryg. Zenon Pisiewicz
Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. Sławomir Sierpatowski
Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe: Krzyże Świętego Floriana oraz Medale za Długoletnią Służbę.
Krzyż Świętego Floriana
za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, otrzymali druhny i druhowie reprezentujący każde z 16 województw:
- Joanna Bisiecka-Szymczak, woj. dolnośląskie
- Marian Bojko, woj. zachodniopomorskie
- Piotr Chlebicki, woj. w lubelskie
- Tomasz Klinkosz,woj. pomorskie
- Ryszard Noga, woj. Świętokrzyskie
- Jerzy Oksentowicz, woj. podlaskie
- Dawid Pałczyński, woj. kujawsko-pomorskie
- Zdzisław Parzych, woj. mazowieckie
- Andrzej Patalas, woj. wielkopolskie
- Szymon Pawłowski, woj. warmińsko-mazurskie
- Zbigniew Pietera, woj. małopolskie
- Jan Rusak, woj. lubuskie
- Leszek Srębacz, woj. opolskie
- Dariusz Stankiewicz, woj. podkarpackie
- Włodzimierz Szczepaniak, woj. łódzkie
- Aleksander Wyglenda, woj. śląskie
Medal Złoty za Długoletnią Służbę
- Arkadiusz Chojnacki
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
- Anna Filipowicz
- Iwona Nowak-Maj
- Artur Sztuka
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
- Jarosław Białas
- Tomasz Gondko
Prezydent wręczył również flagi państwowe wyróżnionym jednostkom. Otrzymały je:
- Akademia Pożarnicza
- Ochotnicza Straż Pożarna w Sieradzu Zapuście Wielkiej
- Ochotnicza Straż Pożarna w Supraślu
***
Podczas uroczystości odbyła się także promocja na pierwszy stopień oficerski. Minutą ciszy uczczono poległych strażaków.
W uroczystości wzięli udział Paweł Szefernaker, szef Gabinetu Prezydenta RP oraz gen. bryg. rez. Mirosław Bryś, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto obchodzone 4 maja – w dniu wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków. W Polsce święto to obchodzone jest od 2003 roku. Tego dnia swoje święto obchodzą funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak również Ochotniczej Straży Pożarnej.